|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Прекрасните придобивки од јогуртот за убавината

Редакција Рингераја, 19.11.2014
Јогуртот не е само вкусен и здрав производ од кујната. Со јогуртот можеме да се грижиме за косата и кожата. Погледнете кои се најубавите придобивки од јогуртот

image
/11


 

Кои се најубавите придобивки од јогуртот?

Корисното дејство на јогуртот се должи на неговиот состав - калциум, цинк, витамини. Освен тоа,  познато е дека има антибактериско дејство, па затоа се применува за чистење и негување на кожата, како и за лекување на акни и различни кожни иритации. Јогуртот ја хидрира кожата и ја штити од сушење. Затоа јогуртот се користи и за справување со груба кожа на стапалата.

Како резултат на терапијата со јогурт, кожата станува еластична и мека на допир. Освен тоа изгледа посвежа, бидејќи млечни производи го забавуваат стареењето и ги кријат брчките. Јогуртот е корисен и за косата. Искористете го превентивно против првут, или наместо мелем за мека коса. Освен тоа маските со јогурт се справуваат успешно со заплеткана коса или уништени завршетоци на косата.

 

Рецепти со јогурт

Маски за еластична и мека кожа со јогурт:


Опција 1 – 3 с.л. јогурт, сок од половина лимон, 1 с.л. мед, 1 изматена белка од јајце. Сите состојки се мешаат и маската се нанесува на лицето. Треба да ви стои на лицето околу  15 минути  и потоа исплакнете го  лицето со млака вода.


Опција 2 – Измешајте  1 с.л. јогурт, 1 с.л. мед и половина рендана краставица. Потоа нанесете ја маската на лицето и оставете ја додека течноста се исуши. Потоа измијте со млака вода.


Маска за мрсна кожа - Измешајте ½  чаша јогурт и 1 лажичка квасец. Промешајте и нанесете ја маската на лицето. Почекајте да дејствува 5 минути и потоа исплакнете.

Маска за сува кожа - Испасирајте половина банана, додадете 1 с.л. мед и ½ чаша јогурт. Нанесете ја маската на лицето и почекајте 5-10мин. Потоа исплакнете со млака вода.

За секој тип на кожа - Измешајте 2 с.л. јогурт со 2 жолчки. Држете ја маската 5 минути на лицето и исплакнете со млака вода.

Пилинг со јогурт – 2 с.л. мелено кафе, 2 с.л. какао во прав, 3 с.л. јогурт и 1 с.л. мед се мешаат во чинија. Потоа, додека сте под туш, нанесете ја смесата на кожата со кружни движења и исплакнете.

 

Маски за коса

Маска против првут - ½  чаша јогурт, 1 с.л. мед и 1 с.л. јаболков оцет се мешаат. Маската се нанесува на косата и се останува да подејствува 15 минути. Потоа измијте ја косата со шампон и исплакнете.

Хранлива маска за коса - Наполнете ја косата со протеини, со тоа што ќе нанесете маска од 1 разбиена жолчка и 6 с.л. јогурт. Покријте ја косата со капа за бањање и почекајте 20 минути. Потоа измијте ја косата со шампон и исплакнете.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Жити Бога не го ставај тоа на Фејсбук!
Сами сме виновни за 90% од информациите кои за нас ќе завршат на Фејсбук, а можеби нема да бидат сфатени и прифатени на ...
3
Прстен кој го чува бракот
Дури и ако фраерот по три пива го извади, ќе му стои отисок на прстот дека е оженет уште неколку часа, а може и денови.....
3
Како да се справите со љубопитните колеги?
Бројните часови минати на работното место неминовно овозможуваат зближување со колегите. Сепак, не секој колега е скроен...
3
Свежи пијалоци, кои ги топат стомачните масти
Кога сакате да ги стопите стомачните масти важно е не само каква храна консумирате, туку и со какви пијалоци ја гасите ж...
3
Анкета

Бременост и сопруг/сопруга.
пеперутка16

Дали вашиот сопруг/сопруга знае во која недела сте бремени?