|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Помогнете му на детето да стекне самодоверба

Редакција Рингераја, 26.2.2020
Само да ги воспитувате своите деца и да се надевате дека ќе се подобрат со тек на време не е доволно. Како родители, треба да бидеме свесни за важноста на самодовербата и за тоа колку е способно детето да стане успешно

image
/11


Самоувереноста и довербата во сопствените способности се навистина важни за животот и развојот на детето. Со своите постапки и поддршка, родителите можат да им помогнат на своите деца да градат доверба и самодоверба на добро ниво.


Пофалете го детето

Кога забележувате трудољубивост кај детето или успех со настојувањето, секогаш охрабрете ги и наградувајте ги неговите или нејзините напори со „добро или одлично го правиш“ на пример. Никогаш не ги занемарувајте неговите достигнувања, затоа што на тој начин ќе научи дека што и да прави никогаш не го прави како што треба. Никогаш нема да биде задоволен од себе и ќе биде премногу критичен кон самиот себе. Ефектот може дури и да се промени - ниска самодоверба и слаба самодоверба.

Преголемото фалење исто така е погрешна од гледна точка на образованието, затоа што исто така создава неточна слика за себе кај дете кое верува премногу и не може да ги сфати можностите. Честопати, таквите деца ги гледаат другите со ароганција и мислат дека имаат повеќе дарби отколку што имаат. Дури и неуспесите не се во состојба да ги натераат да ја анализираат ситуацијата и да не ги повторуваат своите грешки. Тие едноставно не сфаќаат дека направиле грешка.

За да избегнете крајности, умерено упатувајте пофалби на детето.


Одвојте време да играте

Преку игри, децата ги усовршуваат своите модели на улоги и го градат својот вредносен систем, нивните комуникациски вештини, нивната способност да се вклопат во општеството. Игрите со врсници исто така треба да играат централна улога. Затоа, обидете се да не го намалите времето за игра на детето. Важно е за неговата самодоверба.


Ве молиме почекајте пред да понудите помош


На детето му треба искуство за да научи да биде свесен за своите грешки и да најде начин да ги поправи. Не брзајте да понудите помош кога детето е во тешкотија. Прво, да се обиде да се справи само детето. Ако не успее, можете да помогнете. Избегнувајте да ги завршувате неговите работи наместо него, затоа што така не му помагате.

Игри за поттик на интелегенцијата кај децата
Општо познато е дека периодот од раѓањето до седмата година е период на најинтензивен раст и развој на детето, како во ф...
4
Водич за деца за новиот коронавирус
Нов коронавирус наречен SARS-CoV-2 се шири по планетата. Децата како тебе веројатно се прашуваат „Дали ќе се затвори учи...
4
Направете го познатиот пластелин Play Doug...
Рецепт за пластелинот Play Dough
4
Афти
Афтозен стоматит, или уште познат само како „афти“, е заболување на усната празнина кое се карактеризира со појава на ма...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Dali pievte folna kiselina?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!