|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Поезија на Кети Николоска

image
/11


На прсти пополека, внимателно,

како да сум некој крадец,

чекорам тивко, нечујно,

со душа на преплашен врабец.

 

Се плашам од мисли убави,

се плашам од мисли лоши,

се плашам од луѓе сурови,

Се плашам од зависта,

 времето што го троши.

 

Сакам спокој,

во  души- храмови,

сакам сонце,

од земјата- дарови,

сакам почит,

да бега од мене стравот,

сакам на убавината,

да не и дојде крајот.

 

Ајде дојди, приближи се,

врати ја мојата верба,

нека немирот исчезне,

не сакам  повторна средба.

 

 

 

Автор: Кети Николоска - Прилеп

11.05.2020год.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Права и обврски на детето
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на к...
3
Зошто детето постојано гледа ист цртан филм?
Децата околу втората година почнуваат да ги развиваат неопходните вештини за разбирање на приказните кои ги слушаат или ...
3
Пораснав со гневна мајка
Јас пораснав со гневна мајка. Таа врескаше по мене бидејќи сум го истурила млекото, ме тепаше бидејќи и презборував и си...
3
Афазии во детската возраст
Афазијата најчесто се појавува кај повозрасните лица, но во клиничката логопедска пракса, иако ретко, афазијата се сретн...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste tip koj postojano nesto gricka?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!