|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Блог: Да го промениме светот како мајки на синови

Марина Кљајиќ Петковски, 27.1.2021
Мајка на Инстаграм, објави инспиративен текст во врска со воспитувањето на момчиња и спречување на насилството врз жените
Клучни зборови:

image
/11


 

Таа е мајка на три деца, од кои една ќерка и две момчиња. 
Еве што напиша : 

"Еј, мајко на момчиња. Да, ти, жено. Ти ја имаш привилегијата да го промениш светот и да го направиш поубаво место за живеење на сопствената ќерка. Ти ја имаш моќта, ја имаш највредната алатка - твоето родителство, тоа што си мајка на син/ови.
Таа си ти, таа сум јас, тие сме ние!
Ние - мајките на синови, ги обликуваме идните мажи од нашето општество, идните сопрузи на нашите ќерки, идните татковци на нашите внуци.
Насилството врз жените, кое би се случило во иднина, потекнува од денес. Но не се проблемот момчињата - туку е начинот на кој тие се воспитани во традиционално доминантно машко општество да веруваат дека нивниот полов орган дава привилегија.
Не! Стоп!
Имаме повисока цел, над феминизмот - да ги научиме на еднаквост!
Ние, нивните мајки!
Да им покажеме на синовите дека еднаквоста е добра и за момчињата и за девојчињата.
Ние, нивните мајки!
Да овозможиме и синовите и ќерките да ги достигнат своите потенцијали без, да бидат водени од предрасудите по основ на нивниот пол.
Ние, нивните мајки!
Еј, мајко на момчиња! Да, ти, жено. Знаеш ли колкава привилегија имаш, но и колкава одговорност носиш!?
Ти, жено, некогашно девојче, мајка на син/ови! "

 


 

Фото: Татковци во породилна сала
Овие скапоцени фотографии кои ја изразуваат возбудата на татковците кои ги поддржуваат своите партнерки во просторијата ...
130
Mamamegi: Зошто не доев тандем?
Блог на @mamamegi
17
Како да разговарате со децата, за да бидет...
Начинот на кој разговараме со нашите деца има значително влијание врз нивното учење и способноста да не слушаат. Ггенера...
14
Не верувајте во овие 4 митови за патување ...
Многу родители кои имаат мало дете, не ни помислуваат да излезат од границите на сопствената земја, а уште помалку да се...
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

serii
Adrijana

Koja vi e omilena serija?

Lost (9%)

1001 nok (47%)

CSI (21%)

Ocajni domakinki (20%)

Dolina na sonceto (3%)


Број на сите гласови: 167

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!