|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

10 нешта кои мајката не ви ги кажала

Natasa Craig, 11.8.2022
Секоја мајка во светот е светол пример на несебичност, сочувство, посветеност и љубов. Искуството на мајчинството пркоси на сите логички разбирањa и објаснувањa; едноставно не можете да го сфатите, освен ако немате дете
Клучни зборови:

image
/11


 

Мајката често плаче

Плачела кога дознала дека е бремена. Плачела кога те родила и кога за прв пат те држела во прегратка. Често плачела од среќа или од страв, уште почесто од грижа. Мајката ја чувствува твојата болка и твојата среќа, дури и кога воопшто не си свесен за тоа.

 

1

 

Мајката го сака последното парче од колачот

Но кога ќе сфати дека ти го сакаш, ја губи желбата. Посреќна е кога ќе те види како слатко го јадеш ти.

 

2

 

Мајката ја боли

Кога ќе ја искорнете, или кога ќе ја изгребете со ноктите кои се плашела да ви ги скрати, ја боли. А ја боли и кога ќе ја гризнете додека ве дои. ја болело и кога ве носела и кога ве раѓала. Но тоа се слатки болки.

 

3

 

Мајката секогаш се плаши

Од моментот кога дојде на свет, мајката ти е како заштитник. Говорела “не” кога некој друг ќе сакал да те држи во прегратка, бидејќи никој не можел толку сигурно да те заштити како таа. Срцето и застанувало во моментите кога несигурно си ги правел првите чекори. Би останувала будна до доцна, проверувајќи дали се е во ред во куќата, а рано се будела за да те испрати во училиште. Кога би се засопнал, би била тука за да те фати. Била тука и за да ги избрка лошите соништа. Ниту ноќните мори не ти можеле ништо.  Мајката е тука за се да биде како што треба.

 

4

 

Мајката знае дека не е совршена

Всушност таа самата е свој најголем критичар. Понекогаш се мрази себеси. Секогаш сакала да биде совршена мајка, да внимава да не направи нешто погрешно, но само затоа што е човечко суштество правела грешки, кои веројатно и денес ја прогонуваат. Кога би можела да го врати времето, секоја мајка би сакала да го поправи она што го направила погрешно. Но не може. Затоа биди добар со својата мајка, бидејќи правела како што знаела најдобро.

 

5

 

Мајката често те гледала додека спиеш

Многубројни се бессоните ноќи во кои те молела да заспиеш, ти пеела и се надевала дека за брзо ќе се смириш. Во оној момент кога си потонал во сон, гледајќи во твоите очи и во твоето безгрижно лице, нејзиниот замор исчезнувал во истиот момент.

 

6

 

Мајката те носела повеќе од девет месеци

Таа те носела во прегратка додека чистела, додека јадела...иако ја болеле рацете и рамената, таа те дрѓела бидејчи ти така си сакал. Те бакнувала, те прегрнувала, си играла со тебе, а ти си се чувствувал заштитено.

 

7

 

На мајката секогаш и се крши срцето кога ќе заплачеш

Би направила се за да те утеши, а кога не би успеала во тоа, би била бескрајно тажна.

 

8

 

Ти секогаш си и на прво место на мајката

Често излегувала од дома гладна, ненаспиена и недотерана. Секогаш ги ставала твоите потреби пред своите. На крајот на денот била толку уморна, што често не можела да направи ништо за себе. Сепак, следниот ден би направила се повторно и одново, бидејќи те сака.

 

9

 

Мајката повторно би го направила истото

Да се буде мајка е најтешко. Мајката плаче, трпи, се обидува, не успева, работи и учи. Мајката се радува и њуби многу повеќе отколку што сака може да замисли. И покрај својата болка, тага со бессоните ноќи и покрај сите грижи, мајката за своето дете секогаш и повторно би направила се. Затоа, следниот пат кога ќе ја видиш својата мајка речи и благодарам и покажи и дека ја сакаш. Тоа се зборови кои секогаш ги слуша со задоволство.

 

10

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кои играчки ја стимулираат детската фантаз...
Според многу психолози и педагози дрвените играчки се совршено решение за децата. Природните материјали се најдобра опци...
3
Децата губат нерви поради телефоните?
После само час време на телефон, децата и адолесцентите можат да имаар помалку самоконтрола, љубопитност, емотивна стаби...
3
Детето се уште не зборува. Што да правам?
Секој родител со нетрпение очекува неговото дете да ги изговори првите зборови и да се научи да именува што сака и што г...
3
Опис на одењето од плажа – дома
Одењето од плажа почнува околу два часа пред доаѓањето на плажа. Тогаш всушност сакаше да тргнеш, но некој во тој момент...
3
Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku pati vo tekot na denot trebaat decata da gi cetkaat svoite zapcinja?

1 vo denot (20%)

2 vo denot (40%)

3 vo denot (20%)

Po sekoj obrok (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!