|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Играчки прилагодени на возраста на детето

Автор: Редакција Рингераја | 5.6.2012
image

Пред да купите играчки за своето дете, водете сметка тие да одговараат на неговата возраст. Еве неколку предлози...

Редослед на никнување на запчињата

Автор: Редакција Рингераја | 6.3.2023
image

Времето на никнување на првото запче е различно кај сите бебиња. Има бебиња кои се раѓаат со запче и бебиња кои немаат ниту едно запче до првата година. Најчестото сценарио по кое никнуваат запчињата е прикажано на сликите

Превенција од искривување на главата кај бебињата

Автор: Редакција Рингераја | 5.1.2022
image

Се повеќе бебиња имаат проблем со искривување на главата, што е последица на лежење на една страна. Се проценува дека 13% од здравите бебиња имаат некаков облик на плагиоцефалија, што е стручен назив за синдромот на залежано главче кај бебињата

Телесна тежина на новороденото бебе

Автор: Редакција Рингераја | 15.12.2021
image

Телесната тежина на бебето делумно зависи од тоа колкав е вашиот прираст на тежина во бременоста, а нормалната телесна тежина е многу важна за здравјето на новороденчето

5 знаци дали сте подготвени за второ дете

Автор: Редакција Рингераја | 18.11.2011
image

Дали сте подготвени за второ дете? Како се решивте за тој чекор? Или сепак ќе останете на едно? Добро размислете...

Огледалото – важна играчка за бебето

Автор: Редакција Рингераја | 14.11.2011
image

Родителите се плашат кога ќе видат дека нивното бебе се приближува до огледалото, бидејќи би можело да го скрши и да се повреди. Тоа секако е можно, но затоа преземете мерки за тоа го спречите, а никако да не му го скратувате користењето на огледало

Само една е мама

Автор: Редакција Рингераја | 17.11.2011
image

Стигна и научна потврда дека мајката има посебно место во нашето срце...

Што ако бебето не напредува?

Автор: Редакција Рингераја | 6.2.2022
image

Еден од најважните показатели на здравјето на бебето е добриот прираст во тежина и висина. Кога бебето добро напредува, крупно е и задоволно и тука нема многу дилеми – се работи за здраво доенче. Но што ако бебето не напредува како што треба?

Хипотонија или млитавост

Автор: Редакција Рингераја | 20.10.2011
image

Млитавост или хипотонија е намалување на тонусот на мускулите и кај бебињата се јавува релативно често, понекогаш во комбинација со слабост на мускулите.

Дишење на бебето

Автор: Ивана Дебељак | 2.6.2011
image

Често се прашуваме која е тајната на дишење на бебето, зошто дише толку брзо и неурамнотежено? Во бременоста детето дише преку папочната врвца и во еден момент треба да се префрли на самостојно дишење со своите бели дробови. Како е тоа можно?

СТРАНА 5 ОД 7


Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?