|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебињата познаваат кој е добар, а кој лош?!

Редакција Рингераја, 8.8.2013
Од шестиот месец на својот живот бебињата почнуваат да познаваат кои од луѓето кои ги опкружуваат се добри, а кои лоши. Тоа сортирање на луето се должи на уникатното својств на мозокот да го дели светот на црно и бело
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Во шестиот месец детето може да го почувствува однесувањето на луѓето кои се околу него и соодветно да почувствува кои луѓе се потрпеливи и подобри, а кои понервозни и полоши. Фактот што дете, кои сеуште не е способно да зборува, може да прави социјална диференцијација на светот е феномен, кажуваат професорите на Универзитетот во Јеил.

Заклучоците се направени врз основа на одредени примероци кои им се покажани на бебињата. Првиот е фигура која се искачува по ридот, вториот некој кој го попречува да се искачи, а третиот е некој кој му помага на првиот.

Бебињата ги подавале рацете токму кон третата фигура. Ова го потврдува фактот  дека децата во најрана возраст се способни да проценат каков тип се луѓето околу него.

Нивни колеги  ист од САД тврдат дека бебињата спијат речиси 18 часа на ден, но тие всушност во сонот учат. Новороденчињата постојано ги обработуваат информаците кои ги добиваат, дури и кога спијат.

Овој тест беше успешно спроведен на 24 од вкупно 26 бебиња.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
15
Децата родени со царски рез страдаат од ал...
Заради породувањето со царски рез децата не доаѓаат во контакт со бактериите од породлниот канал на мајката, па така не ...
6
Алергии кај бебе
Алергиите на кожата кај бебињата се чести бидејќи кожата е потенка и почувствителна, со што е подложна на инфекции. Покр...
5
Хандлинг бебе - правилно кревање и спуштање
Родителите некогаш не знаат правилно како се креваат и спуштаат малите бебиња. (словенечко видео)
4
Анкета

Дали?
Jana9

Дали играте наградни игри?

ДА (20%)

Не (40%)

Понекогаш (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!