|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Бебињата познаваат кој е добар, а кој лош?!

Автор: Редакција Рингераја | 8.8.2013
image

Од шестиот месец на својот живот бебињата почнуваат да познаваат кои од луѓето кои ги опкружуваат се добри, а кои лоши. Тоа сортирање на луето се должи на уникатното својств на мозокот да го дели светот на црно и бело

ОЗНАКИ:

Како бебињата го доживуваат породувањето?

Автор: Редакција Рингераја | 24.5.2021
image

Првите неколку моменти од породувањето се состојба која не се опишува со зборови, како за мајката, така и за бебето. Обидете се да разберете што доживува бебето во тие моменти, бидејќи тоа може да Ви помогне во неговата грижа по породувањето

Пази, ќе паднеш!

Автор: Редакција Рингераја | 27.6.2013
image

Кога детето самостојно ќе прооди, наместо да го охрабрат да се движи, родителите во главно трчаат по него и викаат “Пази! Ќе паднеш!”. Ова е комплетно погрешен пристап...

Зошто се` завршува во бебешката уста?

Автор: Редакција Рингераја | 13.6.2013
image

Дали Вашето бебе има ставено се во уста – обувки, џемпери, играчки и се што ќе му падне в рака? Опуштете се и сфатете – секое бебе го прави ова и тоа е сосема нормално. Всушност, тоа е предуслов за детето да биде здраво!

Пробиотици – спас за предвреме родените бебиња!

Автор: Редакција Рингераја | 22.5.2013
image

Бебињата родени пред 32-седмица се силно подложни на здравствени проблеми, особено во првите години од животот. Едни од најчестите проблеми се цревните, меѓу кои и некротизирачкиот ентероколит. Спасот е пронајден во пробиотиците!

Децата родени со царски рез страдаат од алергии

Автор: Редакција Рингераја | 26.2.2013
image

Заради породувањето со царски рез децата не доаѓаат во контакт со бактериите од породлниот канал на мајката, па така не создаваат доволно силен имунтет и склони се кон алергии

Развој на изговорот на гласовите

Автор: Центар за ментално здравје и аутизам ПЗУ КАЛИНКА | 3.10.2012
image

Крикот и плачот ја претставуваат првата вокализација на новороденото. Крикот со време се претвара во плач од кој постепено ќе се формираат гласовите

20 начини да го придвижите Вашето бебе

Автор: Редакција Рингераја | 18.9.2012
image

Вашето бебе ќе се развива во сопствен ритам, но ако сакате да го охрабрите и поттикнете, можете малку да му помогнете...

Еј, мамичке! Сакам да ти кажам нешто

Автор: Редакција Рингераја | 4.2.2019
image

Гримасите кои бебињата ги прават со лицето не се само симпатични – тие се обидуваат да комуницираат на тој начин. Еве што ни говорат различните изрази на нивните лица...

Доењето е здравствено прашање, а не начин на живот

Автор: Редакција Рингераја | 3.8.2012
image

Американската академија за педијатрија суптилно ги промени упатствата за доење на новородените бебиња: Доењето веќе не е право на избор и животен стил туку јавно здравствено прашање

СТРАНА 4 ОД 7


Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?