|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Затегнете ја кожата на стомакот по раѓањето

Редакција Рингераја, 12.9.2023
Како да ја затегнете кожата на стомакот по раѓањето?

image
/11


 

Постпарталното закрепнување трае поинакво време за секоја жена. Елиминирањето на вишокот килограми никогаш не е лесно. Овој процес треба да биде бавен и постепен. Како да ја затегнете кожата во стомакот по раѓањето? Погледнете 5 чекори за подобра визија.
Дали кардио вежбање
По раѓањето, вишокот на масти за елиминација се јавува не само во една област, туку и во различни делови од телото. Ако сакате да ја намалите тежината насекаде и особено во стомакот, направете кардио вежби. Можете да почнете со 20-30 минутна тренингот 3-5 пати неделно, постепено зголемување на времето за обука.
Конзумирајте здрави протеини
Ако сакате да изградите мускули и да се стопи вишокот на маснотии, протеинот е она што му е потребно на вашето тело. Протеините не само што градат чиста мускулна маса, туку содржат важни хранливи материи кои, на пример, им помагаат на вашата кожа, како на пример колаген.
Колку протеини што ви треба зависи од вашата тежина и колку често и како тренирате. Вашето дневно мени треба да содржат најмалку 100-150 грама протеини. Ако сте поактивни, ова количество треба да биде поголемо.
Дневна стомачна масажа
Секојдневните масажи на телото, вклучувајќи го и абдоменот, се важни кога сакате да ја подобрите состојбата на вашата кожа. Користете соодветна козметика за по раѓање, антицелулитни видови масло, лосиони кои содржат витамини Е, А, Ц и К, кои помагаат за затегнување на кожата и подобрување на нејзината еластичност.
Редовните масажи ја подобруваат циркулацијата на крвта, што е исто така важно за добра состојба на кожата.
Ексфолира
На кожата на телото му е потребна редовна ексфолијација. Овие рутински чорапи помагаат да се подобри циркулацијата на крвта, како и да се регенерира нова, поцврста и поеластична кожа. Во аптечната мрежа можете да најдете различни таблети за тело кои се збогатени со путер од какао, шеа путер, кофеин. Овие состојки се пријатели на вашата кожа. Земете пилинг за тело 1-2 пати неделно.
Пијте многу вода
Последно, но не и најмалку важно е внесувањето на доволно вода. Не ја потценувајте добрата хидратација. Водата ќе ви помогне да ја хидрирате кожата, со што ќе бидете еластични. Исто така е важно за подобрување на метаболизмот и елиминирање на вишокот течности, особено во стомакот.

Постпoродилното закрепнување има различно времетраење кај секоја жена. Елиминирањето на вишокот килограми никогаш не е лесно. Овој процес треба да биде бавен и постепен. Како да ја затегнете кожата на стомакот по раѓањето? Погледнете ги следните 5 чекори.


Кардио вежби

По раѓањето, вишокот на масти за елиминација се јавува не само во една област, туку и во различни делови од телото. Ако сакате да ја намалите тежината насекаде и особено на стомакот, правете кардио вежби. Можете да почнете со 20-30 минутен тренинг 3-5 пати неделно, постепено зголемувајќи го времето за вежбање.Консумирајте здрави протеини

Ако сакате да изградите мускули и да го стопите вишокот на маснотии, протеините се она што му е потребно на вашето тело. Протеините не само што градат чиста мускулна маса, туку содржат важни хранливи материи кои и помагаат на вашата кожа да создаде колаген.
Колку протеини ви се потребни зависи од вашата тежина. Вашето дневно мени треба да содржи најмалку 100-150 грама протеини. Ако сте поактивни, ова количество треба да биде поголемо.

Дневна стомачна масажа

Секојдневните масажи на телото, вклучувајќи го и абдоменот, се важни кога сакате да ја подобрите состојбата на вашата кожа. Користете соодветна козметика за по раѓање, антицелулитни видови масло, лосиони кои содржат витамини Е, А, Ц и К, кои помагаат за затегнување на кожата и подобрување на нејзината еластичност.
Редовните масажи ја подобруваат циркулацијата на крвта, што е исто така важно за добра состојба на кожата.

Ексфолирање

На кожата на телото му е потребна редовна ексфолијација. Овие рутински третмани помагаат да се подобри циркулацијата на крвта, како и да се регенерира нова, поцврста и поеластична кожа. Во аптеките можете да најдете различни таблети за тело кои се збогатени со путер од какао, шеа путер, кофеин. Овие состојки се пријатели на вашата кожа. Употребувајте пилинг за тело 1-2 пати неделно.

 

Пијте многу вода

Последно, но не и најмалку важно е внесувањето на доволно вода. Не ја потценувајте добрата хидратација. Водата ќе ви помогне да ја хидрирате кожата, со што ќе бидете еластични. Исто така е важно за подобрување на метаболизмот и елиминирање на вишокот течности, особено во стомакот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

МЕДТАРТУФ - Потреба на современото живеење
Најновата иновација е создавањето на првиот космички тартуф во светот кој го произведуваат пчелите, познат како медтарту...
5
Како порано се правеле тестовите за бремен...
Сигурно многу од вас се запрашале како порано жените правеле тест за бременост? Многумина од вас сигурно сметаат дека то...
4
Дали е опасен Парацетамолот за време на бр...
За време на бременоста повеќето лекови не се безбедни за земање. Дури и некои од најчесто користените лекови кои се изда...
4
9 знаци кои укажуваат на можна бременост
Многу жени имаат сомнежи и двоумења кога се работи за бременоста. Многумина велат дека едноставно чувствуваат дека „нешт...
3
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?