|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сончев витамин– извор на имунитет и здравје

Промедика, 5.9.2018
На телото му треба сончева светлина за да произведе витамин Д синтетизирајќи го во кожата. Овој витамин е неопходен за раст и заштита на забите и коските и за силен имун систем. А го добиваме бесплатно...
Клучни зборови:

image
/11


Телото  подобро го искористува витамин Д кој е добиен од сонцето отколку тој добиен од храната. Ако има недостаток на витамин Д телото не може да го апсорбира калциумот. Затоа коските стануваат слаби и лесно кршливи.

Искористете ги лековитите својства на сончевите УВ зраци и придржувајте се до препораките за нивно сигурно користење во тераписки цели.

Планирајте редовно изложување на сонце, а не да е тоа само неколку дена, недели во тек на летниот годишен одмор.  

Шетајте на свеж воздух.  

Никогаш не се “пржите” на сонце. 

Најдобро време за сончање е во пролет и рано лето.  

Сончајте се рано наутро. На Исток се смета дека изгрејсонцето е време од денот со најголем потенцијал. Во Кина во утринските часови во парковите луѓето вежбаат тај чи свртени кон исток, кон сонцето кое излегува. Во Индија денот го започнуваат со Поздрав на сонцето.

Внесувајте свежа храна богата со антиоксидакси и бета-каротен, отфрлете ја преработената храна.

 

1

 

Иако стоењето на сонце има бројни предности треба да се внимава и не треба да се претерува. УВ зрачењето е штетно само ако се претера со престој на сонце.

За несреќа, стравот од престојување на сонце денес стана раширена параноја. Време е да се исправи таа грешка и повторно да го воведеме сонцето во нашите животи. 

Искористете го времето кога е ведро и поминете на сонце секој ден по 15-20 мин. Тоа време ќе осугура доволна количина на витамин Д за да имате оптимално здравје.

 

пишува Д-р. мед.сци. Маја Милованчева-Поповска, интернист-нефролог

logopromedika

7 намирници за одличен имунитет
Во секој период од годината треба да се трудите што повеќе здрави намирници да консумирате, намирници кои се богати со в...
4
Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
3
Како да го избањате бебето правилно?
Во ова видео, објаснето е чекор по чекор како да го бањате бебето правилно
3
Што треба да знаете за новороденчињата?
Ако очекувате дете, сигурно сте ги прочитале сите книги за родители кои сте ги нашле.Но, постојат неколку работи за ново...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое име е поубаво:
Antimona

Кое име е поубаво:

Миха (46%)

Анџело (54%)


Број на сите гласови: 41

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!