|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Редослед на никнување на запчињата

Редакција Рингераја, 6.3.2023
Времето на никнување на првото запче е различно кај сите бебиња. Има бебиња кои се раѓаат со запче и бебиња кои немаат ниту едно запче до првата година. Најчестото сценарио по кое никнуваат запчињата е прикажано на сликите

image
/11


 

Имено, првото запче во просек се појавува меѓу 5. и 8. месец од животот на бебето. Избивањето на запчињата може да помине безболно, но во главно бебињата се нервозни во тој период, имаат згoлемено лачење на плунка, имаат болни и отечени небца – се на се', тие се во период на болка. Ќе им помогнете така што ќе им дадете играчки кои можат да ги гризат и на тој начин да ги масираат небцата.

 

Од 5. до 8. месец

Во повеќето случаи во овој период се јавуваат првите запчиња. Најчесто тоа се долните секачи.

 

слика1

 

Од 7. до 9. месеци

По долните секачи, на ред се горните секачи.

 

слика2

 

Од 8. до 10. месеци

Откако ќе избијат двата горни секачи, почнуваат да се јавуваат и запчињата покрај нив.

 

слика3

 

Од 9. до 12. месеци

До првата година на бебето ќе му никнат и соседните запчиња, на долните секачи.

 

слика4

 

Од 10. до 18. месеци

Во овој период се појавуваат и првите катници.

 

слика5

 

Од 18. до 22. месеци

По катниците на ред се очните запчиња. Сега веќе бебето има убаво нанижани заби.

 

слика6

 

Од 20. до 32. месеци

До 32. месец на бебето ќе му пораснат и долните катници и сега бебето има вкупно 20. запчиња.

 

слика7

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Подготовка и чување на млекото во лето
Високите температури кои ни претстојат наметнуваат многубројни грижи и прашања во врска со безбедната подготовка и чувањ...
4
Дали бебето чувствува болка во текот на ра...
Постојано се зборува за тоа што доживува мајката за време на породувањето и низ какви промени поминува, а знаете ли низ ...
3
Специјална грижа за наследникот
Кога станува збор за грижата за пенисот на момченцата, во многу случаи мајките не знаат како да се справат со предизвико...
3
НЕ ПАНИЧЕТЕ: 6 нормални реакции кај бебиња...
Кога бебињата стари неколку месеци ја примаат првата вакцина, може да се појават несакани ефекти. Погледнете што можете ...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?