|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

НЕ ПАНИЧЕТЕ: 6 нормални реакции кај бебињата од вакцина

Редакција Рингераја, 24.1.2021
Кога бебињата стари неколку месеци ја примаат првата вакцина, може да се појават несакани ефекти. Погледнете што можете да забележите

image
/11


Од раѓање, бебињата мора да примаат неколку вакцини - вакцини БЦГ, вакцини против хепатитис Б, комбинирана петовалентна вакцина (IPV DTaP Hib), ММР вакцини.
Веднаш по приемот на вакцината, децата чувствуваат некои последици, како што се треска, губење на апетит, абнормално плачење, повраќање, болка и оток околу местото на инјектирање. Педијатрите потенцираат дека овие реакции не се невообичаени и не се нужно знак дека нешто не е во ред, како и дека родителите не треба да имаат чувство на грижа на совест, бидејќи вакцинацијата сепак го штити детето од потенцијални фатални болести.

Зошто се појавуваат несакани ефекти?

Вакцините можат да имаат несакани ефекти, и ако вашето дете нема ниту еден, не грижете се, тоа е во ред.

Зошто понекогаш се појавуваат несакани ефекти врз вакцините?

Овие ефекти укажуваат на тоа дека вакцината „работи“, го стимулира имунолошкиот систем за да може да препознае бактерии или вируси во иднина и да го заштити детето од болести. Без оглед на другите симптоми што ги имаат децата, доколку не примаат течности и не реагираат, треба да побарате итна медицинска помош.


1. Температура

Треската е многу чест несакан ефект на вакцинација. Општо се јавува како одговор на инфекција. Иако вакцините не го заразуваат вашето бебе, имунолошкиот систем на организмот се стимулира на ист начин, односно се обидува да предизвика имунитет и така може да се развие температура.


2. Губење на апетит


Губење на апетит често се случува кога детето има треска. Затоа, немојте да бидете премногу изненадени ако вашето бебе одбива храна некое време. Сепак, мора да бидете внимателни бебето да не дехидрира. Ако забележите некој од овие симптоми, разговарајте со вашиот лекар:

- воспаление на фонтанелата (мекото место) на главата

- отсуство на плачење, или ако го има, а е без солзи

- сува уста

- пелените се помалку влажни

- поспаност

- брзо дишење

 

3. Абнормално плачење

Ако откриете дека вашето бебе плаче повеќе од вообичаено по вакцинирањето, знајте дека не сте единствени. Вистина е дека може да имате неколку прилично непроспиени ноќи откако бебето ќе ја прими вакцината.


4. Болка и оток околу местото на пункција на иглата

Не е изненадувачки ако кожата на вашето бебе е црвена околу местото на боцкање со игла и ако има оток - што е болно на допир. Педијатрите велат дека ваквата локална реакција е многу честа. Ако вашето бебе покаже болка поради оток на местото на вакцината (обично на рацете или нозете), можете да му дадете лек базиран на парацетамол за да ја ублажите болката. И не паничете - ова е чест несакан ефект на вакцината. Во случај отокот да се влоши или да не исчезне, консултирајте се со вашиот педијатар.


5. Дијареа

 
Ако забележите дека вашето бебе не се чувствува добро по вакцинирањето и дека пелените се повалкани од вообичаеното, ова може да има врска со вакцинацијата. Ако симптомите се влошат или ако има знаци дека бебето е дехидрирано, контактирајте лекар.


6. Мини сипаници


Вакцината ММР, на пример, може да има некои специфични несакани ефекти - мини сипаници и заушки. Мини сипаници може да се појават од 6-ти до 10-ти ден откако вакцината предизвикува треска, губење на апетит и осип. Мини заушки се јавуваат од 14-ти до 21-ви ден по вакцинирањето и предизвикуваат треска и отечени жлезди. Ако вашето дете добие нешто од ова, секако контактирајте го педијатарот, но не грижете се, тоа не е заразно.

Да останеме здрaви и среќни со производите...
Kомпанијата Johnson & Johnson од далечната 1886 година останува посветена на потребите на потрошувачите ширум светот ста...
10
Лимонот ги топи килограмите
Сок од лимон пијте наутро пред доручек, бидејќи ова ќе го забрза метаболизмот, а калориите нема да се „лепат“ на критичн...
8
Не сум баба туку мајка!
Постарите мајки-дури и навистина старите мајки кои туркаат колички и бришат растечени носеви на бебињата, се вообичаена...
7
Што ДА правите и НЕ правите при посета на ...
Еве десет едноставни „што треба и што не треба да направиш“ што секој ентузијаст и добронамерен посетител може да ги про...
7


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime
Jana9

Ime

Ina (20%)

Una (20%)

Tea (0%)

Mia (0%)

Ana (60%)

Lina (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!