|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Видео: Како да избањате новороденче со папочна врвца?

Редакција Рингераја, 13.4.2021
Честитки мама и тато за вашето новороденче. Хигиената е важен аспект на грижата за бебето и дневната бања е неопходна за да се одржи вашето бебе чисто и свежо

image
/11


 

 

Ако ви е првпат да ја бањате вашето малечко, веројатно ќе се чувствувате вознемирено, но со постојана пракса, ќе добиете самодоверба и бебето ќе се навикне на времето за капење и ќе ужива во тоа. Повеќето бебиња сметаат дека топла вода смирува и бањата може да му помогне на немирното бебе да се релаксира и смири. Ако сè уште не сте запознати со бебешко капење, можеби сакате сопруг да ви помогне.
Toе ви требаат следниве предмети за да го капете вашето бебе:
• када
• бокал со вода
• Кул зовриена вода
• топчиња од памучна волна
• Корпа за отпадоци или пластична кеса (да содржи топчиња од памучна волна)
• Крпа за лице
• пешкир
• Сапун за бања
• облека за бебиња
• Пелена
• обвивка VBaby (доколку е потребно)
Пред да започнете, не заборавајте да ги миете рацете со вода и сапун и да бидете сигурни дека ги имате сите потребни артикли. Запомнете, никогаш не оставајте го вашето бебе без надзор за време на бањата.
Подготовка на бања
Наполнете го сливот со ладна вода, а потоа со топла вода, нагоре на 1/3 ниво од кадата. Измешајте ја водата добро и користете го внатрешниот дел од подлактицата за да ја тестирате температурата на водата. Бидете сигурни дека е пријатно топло и не е премногу топло. Исцедете две капки детски сапун во водата и добро измешајте. Ставете го бебето на пешкир за капење и нежно тргнете го елекот. Разговарајте со вашето бебе за да се чувствува уверено. Оставете ги неговите пелени и завиткајте ги со крпата, држејќи ги главата и нозете завиткани во пешкирот.
Чистење на очите на бебето
Натопете ја памучната топка во ладна зовриена вода и исцедете го вишокот вода. Запрете го окото на вашето бебе почнувајќи од внатрешниот агол на окото и движете се нанадвор. Користете ново парче памукче за секое око и него со еден удар. Не користете повторно исто парче за чистење напред и назад. Внимавајте на леплив или жолтеникав исцедок на очите на бебето и однесете го на лекар ако исцедокот продолжи.
Чистење на лицето на вашето бебе
Измијте го лицето на бебето користејќи кул зовриена вода. Можете или да користите крпа за лице или памучни топчиња потопени во вода. Исчистете го лицето на вашето бебе од центарот нанадвор, проверете дали сте ги избришале челото, носот, образите и пределот на устата.
Перење на косата на вашето бебе
Носете го вашето бебе користејќи „фудбалско држење“, со дланката на рацете потпирајќи ја главата и вратот и привлекувајќи го помеѓу раката и страната на вашето тело. Навалете ја главата малку наназад над бањата и измијте ја косата. Потоа, нежно исушете ја главата со агол од обвивката за крпи. Ставете го бебето на масата за да го одвиткате и да му ги отстраните пелените. Ако вашето бебе е извалкано, исчистете го неговиот задник со влажни марамчиња. Измијте ги рацете по чистењето ако вашето бебе поминало во движење. Сега сте подготвени да го ставите бебето во када со вода за негово капење.
Перење на телото на бебето
Поставете ја левата рака под рамото на бебето за да го потпрете и закачете ги прстите под пазувите на бебето за да имате добро разбирање. Лизнете ја десната рака под задникот и зафатете ја вратоврската на бебето и подигнете бебе во када за капење. Дозволете му на вашето бебе да седи во када со левата рака сè уште поддржувајќи ги рамената на бебето, додека главата на вашето бебе е над нивото на водата. Ослободете го зафатот за десна рака и измијте ги бебињата пред и во приватна површина со помош на крпа за лице. Откако ќе завршите, користете ја десната рака за да го зафатите стисокот под пазувите на бебето и дозволете му да се потпре напред на десната рака додека му ги чистите грбот и задникот со левата рака. Зборувајте и пејте му на вашето бебе додека го капете за да го направите времето за бањање пријатно. Кога ќе завршите, подигнете го од теренот на ист начин како што го донесовте. Ставете го вашето бебе нежно врз пешкирот и исушете го. Обрнете внимание на наборите на кожата и задолжително исушете се зад ушите, помеѓу неговите прсти и прсти, под пазувите и приватното подрачје. Пред да го облечете бебето, не заборавајте да ја исчистите папочната област. Папочната врвца ќе падне за околу 5-7 дена. Ако забележите исцедок од крварење или смрдлив мирис, треба повторно да го исчистите кабелот и да се консултирате со лекар доколку симптомите продолжат.
Чистење на папочната врвца на вашето бебе
Измијте ги рацете пред да го исчистите папокот. Користете памучни топчиња натопени во ладна зовриена вода и исцедете ги да се исушат за да ја исчистите основата на кабелот со едно кружно движење. Отфрлете ја размената по употреба. Потоа, со чист брис, исчистете ги страните на картичката од основата нагоре, секој пат користејќи ново парче брис. Исчистете ја стегата на кабелот и врвот на кабелот.
Облекување на вашето бебе
Не претерувајте со бебето. Носете облека што е пријатна за околината. Може да ставите лосион за бебе пред да го облечете, но бебешката пудра не е охрабрена. Милувајте го вашето бебе често за да го уверите.

Ако ви е првпат да го бањате вашето малечко, веројатно ќе се чувствувате вознемирено, но со постојана пракса, ќе добиете самодоверба и бебето ќе се навикне на времето за капење и ќе ужива во тоа. Повеќето бебиња сметаат дека топла вода смирува и бањата може да му помогне на немирното бебе да се релаксира и смири. Ако сè уште не сте запознати со бањање на бебе, можеби сакате сопругот да ви помогне.


Ќе ви требаат следниве работи за да го бањате вашето бебе:

• када

• бокал со вода

• вода изладена на телесна температура

• Корпа за отпадоци или пластична кеса

• Крпа за лице

• пешкир

• Сапун за бањање

• облека

• Пелена


Пред да започнете, не заборавајте да ги измиете рацете со вода и сапун и да бидете сигурни дека ги имате сите потребни артикли. Запомнете, никогаш не оставајте го вашето бебе без надзор за време на бањањето.


Подготовка на бањата

Наполнете ја кадата со ладна вода, а потоа со топла вода, нагоре на 1/3 ниво од кадата. Измешајте ја водата добро и користете го внатрешниот дел од подлактицата за да ја тестирате температурата на водата. Бидете сигурни дека е пријатно топло и не е премногу топло. Исцедете две капки детски сапун во водата и добро измешајте. Ставете го бебето на пешкир за капење и нежно тргнете го елекот. Зборувајте му на вашето бебе за да се чувствува удобно. Оставете ги неговите пелени и завиткајте ги со крпата, држејќи ги главата и нозете завиткани во пешкирот.

 

Чистење на очите на бебето

 Натопете ја памучната топка во ладна зовриена вода и исцедете го вишокот вода. Запрете го окото на вашето бебе почнувајќи од внатрешниот агол на окото и движете се нанадвор. Користете ново парче памукче за секое око. Не користете повторно исто парче за чистење. Внимавајте на леплив или жолтеникав исцедок на очите на бебето и однесете го на лекар ако исцедокот продолжи.


Чистење на лицето на вашето бебе

 Измијте го лицето на бебето користејќи изладена. Можете или да користите крпа за лице или памучни топчиња потопени во вода. Исчистете го лицето на вашето бебе од центарот нанадвор, проверете дали сте ги избришале челото, носот, образите и пределот на устата.


Миење на косата на вашето бебе

Држете го бебето со дланката на рацете потпирајќи ја главата и вратот и привлекувајќи го помеѓу раката и страната на вашето тело. Навалете ја главата малку наназад над бањата и измијте ја косата. Потоа, нежно исушете ја главата со аголот од крпата. Ставете го бебето на масата за да го одвиткате и да му ги отстраните пелените. Ако вашето бебе е извалкано, исчистете го неговиот задник со влажни марамчиња. Измијте ги рацете по чистењето. Сега сте подготвени да го ставите бебето во када со вода за негово капење.


Миење на телото на бебето

Поставете ја левата рака под рамото на бебето за да го потпрете и закачете ги прстите под пазувите на бебето за да имате добра контрола. Дозволете му на вашето бебе да седи во када со левата рака сè уште поддржувајќи ги рамената на бебето, додека главата на вашето бебе е над нивото на водата. Зборувајте и пејте му на вашето бебе додека го капете за да го направите времето за бањање пријатно. Кога ќе завршите, подигнете го од теренот на ист начин како што го донесовте. Ставете го вашето бебе нежно врз пешкирот и исушете го. Обрнете внимание на наборите на кожата и задолжително исушете ја кожата зад ушите, помеѓу неговите прсти, под пазувите и гениталното подрачје. Пред да го облечете бебето, не заборавајте да ја исчистите папочната област. Папочната врвца ќе падне за околу 5-7 дена. Ако забележите исцедок од крварење или смрдлив мирис, треба повторно да го исчистите папочето и да се консултирате со лекар доколку симптомите продолжат.


Чистење на папочната врвца на вашето бебе

Измијте ги рацете пред да го исчистите папокот. Користете памучни топчиња натопени во ладна зовриена вода и исцедете ги да се исушат за да ја исчистите основата на папочето со едно кружно движење. Потоа, со чисто памуче, исчистете ги страните на папочето од основата нагоре, секој пат користејќи ново парче памук. Исчистете ја стегата на папочната врвца и врвот.


Облекување на вашето бебе

 Не претерувајте со облекување на бебето. Носете облека што е пријатна за околината. Може да ставите лосион за бебе пред да го облечете. Милувајте го вашето бебе често за да го уверите дека сте тука и дека се е во ред. Охрабрете го сопругот да учествува во капење на вашето бебе, бидејќи тоа е прекрасна можност за врзување. Бебињата обично спијат подобро по топла бања!

 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Толкување на бебешкиот јазик
Сите бебиња имаат универзален јазик на кој ги изразуваат своите основни потреби. Доколку ги научите овие „зборови“, ќе г...
4
Доење, кога мајката е болна
Зимскиот период често со себе носи, освен празнично расположение, многу настинки, вирусни заболувања и вкупно нерасполож...
4
Шакира со 3-месечното бебе на мечот на Бар...
Со долг бакнеж за добра среќа и со двете деца облечени во дресот на нивниот татко, Шакира му посака среќа на својот парт...
4
Прошетка со бебе во зима
Многу мамички се прашуваат дали можат да излезат со бебето на прошетка во зимските денови, колку долго да останат надвор...
3
Анкета

Vaginalen lubrikant
magnafarm

Dali bi koristele vaginalen lubrikant so cel da gi zgolemite sansite za zabremenuvanje?

Da (40%)

NE (60%)


Број на сите гласови: 81

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!