|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како навистина изгледа бебето по породување?

Редакција Рингераја, 26.1.2022
5 работи кои ќе ја изненадат секоја мама, од „чудните“ форми на главата до бојата на косата и кожата. Еве како навистина изгледа бебето при раѓање - не грижете се, звучи чудно, но тоа е сосема нормална појава!
Клучни зборови:

image
/11


 

Секоја трудница фантазира за моментот кога ќе го види своето бебе за прв пат, а многу девојки и жени го замислуваат моментот како од филмот - совршено мало лице, розова коса, нежна кожа и сјајни очи. Но, вистината често е далеку од тоа, што ќе го потврдат многу мајки кои биле воодушевени од породувањето.
Не грижете се, можеби е чудно, можеби е смешно, но сето тоа е нормално! Еве како изгледа бебето при раѓање и во првите неколку недели!
1. Обликот на главата
Главата на бебето родено природно често ќе изгледа асиметрично, бидејќи поминувањето низ породилниот канал ги „компресира“ коските на черепот кои се уште не се споени. Бебињата родени со царски рез често имаат забележливо заоблени глави бидејќи не поминале низ каналот. Не грижете се, обликот на главата на вашето бебе ќе биде соодветен за неколку дена.
2. Боја на кожа
Новороденото бебе ќе биде црвено или дури виолетово, но штом ќе вдиши, неговата кожа ќе почне да ја менува бојата. Можно е рацете и стапалата да изгледаат уште потемни, поради развојот на циркулацијата. Црниот дроб на бебето сè уште не е целосно зрел, се обидува да се ослободи од старите црвени крвни зрнца, кои можат да направат лицето да изгледа жолтеникаво. Овој проблем ќе помине во рок од една недела, но доколку не е така, сепак консултирајте се со лекар.
3. Зошто бебето има коса?!
Очекувавте малку косење, но не и дека бебето има влакнести раце, рамења, па дури и грб. Во матката најпрво се развива лануго, ова се првите бенки што ги создаваат фоликулите и можат да ги загрижат мајките кога ќе ги забележат. Почести се кај предвремено родените бебиња, но лануго се јавува и кај предвремено родените бебиња. Во секој случај, ќе падне за околу еден месец.
4. Потечени гради
Бебето поминува низ хормонални турбуленции по напуштањето на матката, што може да предизвика отекување на градите и кај девојчињата и кај момчињата. Тоа не е причина за загриженост, тоа поминува само по себе.
5. Кожа
Кожата на бебето може да се лупи во првите недели, бидејќи поминало со месеци во течноста и сега наеднаш е изложено на воздухот кој се суши. На вашето бебе можете да нанесете благи креми без мирис, а доколку ве загрижува многу сува кожа или осип, консултирајте се со доктор.

Секоја трудница фантазира за моментот кога ќе го види своето бебе за прв пат, а многу девојки и жени го замислуваат моментот како од филм - совршено мало лице, розова коса, нежна кожа и сјајни очи. Но, вистината често е далеку од тоа, што ќе го потврдат многу мајки кои не биле воодушевени по породувањето.
Не грижете се, можеби е чудно, можеби е смешно, но сето тоа е нормално! Еве како изгледа бебето при раѓање и во првите неколку недели!


1. Облик на главата

Главата на бебето родено природно често ќе изгледа асиметрично, бидејќи поминувањето низ породилниот канал ги „компресира“ коските на черепот кои се уште не се споени. Бебињата родени со царски рез често имаат забележливо заоблени глави бидејќи не поминале низ каналот. Не грижете се, обликот на главата на вашето бебе ќе биде соодветен за неколку дена.

 

2. Боја на кожа

Новороденото бебе ќе биде црвено или дури виолетово, но штом ќе вдиши, неговата кожа ќе почне да ја менува бојата. Можно е рацете и стапалата да изгледаат уште потемни, поради развојот на циркулацијата. Црниот дроб на бебето сè уште не е целосно зрел, се обидува да се ослободи од старите црвени крвни зрнца, кои можат да направат лицето да изгледа жолтеникаво. Овој проблем ќе помине во рок од една недела, но доколку не е така, сепак консултирајте се со лекар.

 

3. Зошто бебето има коса?!

Очекувавте малку коса, но не и дека бебето има влакнести раце, рамења, па дури и грб. Во матката најпрво се развива лануго, ова се првите бенки што ги создаваат фоликулите и можат да ги загрижат мајките кога ќе ги забележат. Почести се кај предвремено родените бебиња, но лануго се јавува и кај предвремено родените бебиња. Во секој случај, ќе падне за околу еден месец.

 

4. Потечени гради

Бебето поминува низ хормонални турбуленции по напуштањето на матката, што може да предизвика отекување на градите и кај девојчињата и кај момчињата. Тоа не е причина за загриженост, тоа поминува само по себе.

 

5. Кожа

Кожата на бебето може да се лупи во првите недели, бидејќи поминало со месеци во течноста и сега наеднаш е изложено на воздухот кој се суши. На вашето бебе можете да нанесете благи креми без мирис, а доколку ве загрижува многу сува кожа или осип, консултирајте се со доктор.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
7
10 неверојатни супермоќи кои ги имаат беби...
Бебиња - Сите ние го започнуваме животот како едно. Бебињата се мали, гласни, често смрдливи и имаат навика да прават ни...
5
Доењето е здравствено прашање, а не начин ...
Американската академија за педијатрија суптилно ги промени упатствата за доење на новородените бебиња: Доењето веќе не е...
3
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
3
Анкета

Дали ?
Jana9

Дали одите на шопинг во странство?

Да (0%)

Не (75%)

Понекогаш (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!