|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ризици од употреба на марихуана за време на бременоста

Редакција Рингераја, 25.2.2021
Бремените жени треба да разберат дека употребата на канабис за време на бременоста влијае врз мајката и бебето. Марихуаната и дериватите, се пренесуваат од мајката на нејзиниот фетус преку плацентата и исто така можат да влезат во мајчиното млеко

image
/11


 

Рекреативната марихуана во моментов е легална во 15 држави плус Вашингтон Д.Ц и медицинската марихуана е легализирана во 20 други држави. Бидејќи легализацијата подразбира безбедност, рекламите за придобивките од марихуаната и производите поврзани со канабис - како и широко распространетата достапност - изобилуваат. Но, она што недостасува е јасна информација за ризиците од употреба на марихуана за време на бременоста.
Бремените жени треба да разберат дека употребата на канабис за време на бременоста влијае врз мајката и бебето. Марихуаната и дериватите, вклучително CBD и THC, се пренесуваат од мајката на нејзиниот фетус преку плацентата и исто така можат да влезат во мајчиното млеко. Кога бебињата проголтале марихуана или деривати или во матката или преку мајчиното млеко, тоа може да резултира со долгорочно когнитивно оштетување, слично на феталниот алкохолен синдром.
Бремените жени кои често користат канабис за време на бременоста може да доживеат симптоми слични на прееклампсија или други компликации во бременоста, вклучувајќи висок крвен притисок, силни главоболки или симптоми слични на мозочен удар.
Исто така, ако мајката има царски рез може да има различни анестетички побарувања и периоперативни ризици доколку користи канабис или деривати. Општо земено, пациентите кои редовно користат марихуана можат да доживеат проблеми по операцијата, вклучувајќи зголемена болка и потреба за дополнителни опиоиди.
Потенцијата на канабис денес може да биде и до 10 пати поголема отколку во 80-тите години на минатиот век. Поголеми дози може да доведат до психоза и други психијатриски нарушувања кои имаат трајни, штетни ефекти.
И покрај овие ризици, употребата на марихуана кај идните мајки е во пораст. Истражувањето од Кајзер Перманенте во Северна Калифорнија за проценка на бременоста помеѓу 2009 и 2017 година има алармантни откритија Во оваа студија, само-пријавената употреба на канабис кај бремени мајки беше:
12,5% пред бременоста (зголемување од 84%)
3,4% за време на бременоста (зголемување од 73%)
3% дневна употреба пред бременост (зголемување од 260%)
0,7% дневна употреба за време на бременост (зголемување од 260%)
Важно е да се напомене дека овие статистички податоци за употребата на канабис се недоволно пријавени бидејќи информациите се дадени доброволно. Доколку податоците се собрани од примероци на урина, тоа веројатно би ја дуплирало стапката на употреба.
Во 2016 година, употребата на марихуана се зголеми на 11% од бремените жени кои доживеале гадење или повраќање. И повеќе од двојно повеќе бремени жени кои користат за време на бременост во држави кои ја легализирале неговата употреба.
Она што е уште поалармантно е што студија во Американскиот журнал за акушерство и гинекологија покажа дека 18,1% од бремените жени кои пријавиле употреба на марихуана во изминатата година ги исполниле критериумите за злоупотреба на марихуана, или зависност или и двете.
Верувам дека растечкиот проблем со употребата на канабис за време на бременоста се сведува на три фактори: зголемена пристапност, штетни дезинформации и недостаток на разбирање.
Легализацијата на марихуаната ја дестигматизираше неговата употреба и ја направи лесно достапна. Во многу заедници има повеќе продавници за марихуана отколку Старбакс. Истражувањата покажуваат дека 94% од персоналот за диспанзери за канабис дава совети за употребата и влијанијата врз него. Ова е и покрај фактот дека 20% од вработените имаа медицинска или научна обука. Немедицински тврдења дека марихуаната е безбедна за употреба за време на бременоста не само што е погрешна, туку е крајно штетна.
Според неодамнешното истражување спроведено од Американското здружение на анестезиолози, 34% од испитаниците не сметале дека треба да разговараат за употреба на марихуана со својот лекар и 40% лажно верувале дека Канабидиол (КБР) е одобрен од Федералната администрација за лекови (ФДА). Оваа дезинформација, заедно со леснотијата за пристап до производите од канабис, резултираа со вознемирувачки тренд.
Медицинската заедница треба да ги информира бремените жени за овие ризици и редовно да прашува дали користат канабис. Во исто време, очекуваните мајки мора да му кажат на својот лекар дали користат марихуана и колку често. Да се ??биде искрен и отворен е од суштинско значење, така што лекарите можат да дизајнираат и спроведат соодветен план за нега и за мајката и за нејзиното бебе.
Марк Заковски, д-р, ФАСА е претседател на американското друштво за анестезиолози за акушерска анестезија и претходен претседател на калифорниското друштво за анестезиолози

Рекреативната марихуана во моментов е легална во 15 држави плус Вашингтон и медицинската марихуана е легализирана во 20 други држави. Бидејќи легализацијата подразбира безбедност, рекламите за придобивките од марихуаната и производите поврзани со канабис - како и широко распространетата достапност - изобилуваат. Но, она што недостасува е јасна информација за ризиците од употреба на марихуана за време на бременоста.

Бремените жени треба да разберат дека употребата на канабис за време на бременоста влијае врз мајката и бебето. Марихуаната и дериватите, вклучително CBD и THC, се пренесуваат од мајката на нејзиниот фетус преку плацентата и исто така можат да влезат во мајчиното млеко. Кога бебињата проголтале марихуана или деривати или во матката или преку мајчиното млеко, тоа може да резултира со долгорочно когнитивно оштетување, слично на феталниот алкохолен синдром.
Бремените жени кои често користат канабис за време на бременоста може да доживеат симптоми слични на прееклампсија или други компликации во бременоста, вклучувајќи висок крвен притисок, силни главоболки или симптоми слични на мозочен удар.
Исто така, ако мајката има царски рез може да има различни анестетички побарувања и периоперативни ризици доколку користи канабис или деривати. Општо земено, пациентите кои редовно користат марихуана можат да доживеат проблеми по операцијата, вклучувајќи зголемена болка и потреба за дополнителни опиоиди.
Потенцијата на канабис денес може да биде и до 10 пати поголема отколку во 80-тите години на минатиот век. Поголеми дози може да доведат до психоза и други психијатриски нарушувања кои имаат трајни, штетни ефекти.
И покрај овие ризици, употребата на марихуана кај идните мајки е во пораст. Истражувањето од Кајзер Перманенте во Северна Калифорнија за проценка на бременоста помеѓу 2009 и 2017 година има алармантни откритија Во оваа студија, само-пријавената употреба на канабис кај бремени мајки беше:

12,5% пред бременоста (зголемување од 84%)

3,4% за време на бременоста (зголемување од 73%)

3% дневна употреба пред бременост (зголемување од 260%)

0,7% дневна употреба за време на бременост (зголемување од 260%)

 

Важно е да се напомене дека овие статистички податоци за употребата на канабис се недоволно точни бидејќи информациите се дадени доброволно. Доколку податоците се собрани од примероци на урина, тоа веројатно би ја дуплирало стапката на употреба.
Во 2016 година, употребата на марихуана се зголеми на 11% од бремените жени кои доживеале гадење или повраќање. 
Она што е уште поалармантно е што студија во Американскиот журнал за акушерство и гинекологија покажа дека 18,1% од бремените жени кои пријавиле употреба на марихуана во изминатата година ги исполниле критериумите за злоупотреба на марихуана, или зависност или и двете.
Верувам дека растечкиот проблем со употребата на канабис за време на бременоста се сведува на три фактори: зголемена пристапност, штетни дезинформации и недостаток на разбирање.
Легализацијата на марихуаната ја дестигматизираше неговата употреба и ја направи лесно достапна. Во многу заедници има повеќе продавници за марихуана отколку Старбакс. Истражувањата покажуваат дека 94% од персоналот за диспанзери за канабис дава совети за употребата и влијанијата врз него. Ова е и покрај фактот дека 20% од вработените имаа медицинска или научна обука. Немедицински тврдења дека марихуаната е безбедна за употреба за време на бременоста не само што е погрешна, туку е крајно штетна.
Според неодамнешното истражување спроведено од Американското здружение на анестезиолози, 34% од испитаниците не сметале дека треба да разговараат за употреба на марихуана со својот лекар и 40% лажно верувале дека Канабидиол (КБР) е одобрен од Федералната администрација за лекови (ФДА). Оваа дезинформација, заедно со леснотијата за пристап до производите од канабис, резултираа со вознемирувачки тренд.
Медицинската заедница треба да ги информира бремените жени за овие ризици и редовно да прашува дали користат канабис. Во исто време, бремените жени мора да му кажат на својот лекар дали користат марихуана и колку често. Да се ??биде искрен и отворен е од суштинско значење, така што лекарите можат да дизајнираат и спроведат соодветен план за нега и за мајката и за нејзиното бебе.


Марк Заковски, д-р, ФАСА е претседател на американското друштво за анестезиолози за акушерска анестезија и претходен претседател на калифорниското друштво за анестезиолози.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Колку вода да пиете додека сте бремени?
Предлогот за пиење вода за време на бременоста е околу шест до осум чаши вода на ден“, објаснува д-р Едвард Марут, репро...
5
Инспиративни мисли за бременоста
Бременоста е необичен момент, кој секоја жена доживува на свој начин. Нема сомневање дека таа го менува животот во секој...
5
Ова не го знаевте за породувањето
Породувањето може да биде неверојатно искуство, но и неубаво искуство. Исто како што нема две исти мајки и бебиња, исто ...
5
Три вистини за царскиот рез
Да се биде мајка, никогаш не е лесна задача. Со неа доаѓаат многу одговорности, борби и големи заслуги. Затоа сакаме да ...
5
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?