|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 корисни совети за трудници во лето

Редакција Рингераја, 24.8.2017
Поради високите температури и спарнини, летото за трудниците може да биде многу напорно и стресно. Секако треба да ги потсетиме на неколку корисни совети, кои ќе им помогнат полесно да ги совладаат летните горештини
Клучни зборови:

image
/11


 

1. Облека: Широка удобна облека од природни материјали (памук, лен, свила) во светли бои кои ги одбиваат светлосните зраци. Шапки со широк раб и очила за сонце се добра заштита од УВ зрачење.

Обувките треба да бидат комотни, поголеми за половина број, со максимална висина од 3 до 4 см бидејќи е најфизиолошка за ‘рбетот, а при тоа отоците на нозете се најмали. Најудобни се оние обувки од типот на Боросани. Се препорачуваат и спортски, како и анатомски обувки. Балетанки и апостолки не се препорачуваат.

2. Исхрана: Во бременоста дневниот внес на калории треба да е само 300 калории повеќе дневно. Во лето храната треба да биде богата со свеж зеленчук, овошје, протеини, интегрални житарици и внес на многу вода. Премногу солена храна треба да се ограничи, но тоа не значи дека солта треба комплетно да се исклучи. Храна која посебно треба да се избегнува во лето, заради почестите труења е: непастеризирано млеко, сирови или недоволно варени јајца, сладолед и кремови од свежи јајца, недоволно термички обработено месо, како и риба од типот на ајкула, сабјарка и туна поради поголемо присуство на жива. Треба да се избегнуваат и меките сирења од непастеризирано млеко, како и преголем внес на кофеин и јаки чаеви.

3. Патување: Пред секое патување и одење на летен одмор јавете се на преглед кај вашиот гинеколог. Тој ќе направи проценка на вашата состојба и состојбата на плодот и ќе ви даде дозвола за патување. Повеќето авиокомпании даваат дозвола за летање до 28. гестациска седмица. Може да се лета и до 34. гестациска седмица, но со посебна препорака и дозвола од лекар. Ако сте во можност барајте место на предните седишта во авионот бидејќи се поудобни и турбуленциите во текот на летот помалку се чувствуваат. При патување со автомобил бидете секогаш врзани со безбедносниот појас. По патување од час и пол направете пауза од десеттина минути заради раздвижување. Трудниците кои се во вториот и третиот триместер на бременост НЕ СМЕАТ да управуваат со автомобил поради поголема опасност од повреди со воланот дури и при полесни „сообраќајки”. Во бременост најнеудобно патување е со автобус.

4. Сончање: Во текот на бременоста хормоните создаваат поголема количина на меланин, па опасноста од изложеноста на сонце и создавање дамки по кожата е многу поголема. Пред секое излегување на сонце најмалку пола час заштитете ја вашата кожа со крема за сончање со висок заштитен фактор - најмалку 30. Избегнувајте изложеност на сонце меѓу 11 и 17 часот. Не употребувајте креми за самопотемнување и солариум.

5. Пливањето е една од идеалните активности за трудниците во лето. Се советува постепено влегување во вода со обувки за пливање поради избегнување повреди. Во вториот и третиот триместер од бременоста пливањето на грб не се препорачува, поточно се препорачува градно пливање. Скокање, скијање на вода, како и возење со скутери е многу опасно и не е дозволено. Капењето во базени заради голема можност од инфекции исто така не се препорачува.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
4
Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
Осуда за предлог законот за абортус!
Писмо потпишано од 91 организација од целиот свет изразија поддршка на иницијативата на македонските организации кои што...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali nekoj ja sretnal svojata ljubov na Facebook?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!