|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Професорка го доела своето бебе на сред предавање!

Редакција Рингераја, 16.9.2012
Професорка која го доела своето болно бебе на сред предавање на час по феминистичка антропологија се соочува со реакцијата на навредените студенти

image
/11


 

 

На првиот ден од нејзиното враќање во факултетските клупи професорката на Американскиот Универзитет, Адриен Пин била соочена со дилемата да ги остави своите студенти и да се грижи за своето болно новороденче, или да го донесе бебето на работа. Таа ја избрала втората опција.

По повеќе од час време предавање, девојчето станало нервозно, па мајката во зела во прегратка и почнала да го дои пред 40-те студенти присутни на предавањето.

Утредента се соочила со остри реакции на студентите во својата електронска пошта, а добила повик и од еден новинар кој побарал интервју со неа за “деликатниот” и  “непријатен” инцидент.

“Ако сметав дека хранењето на болното дете е деликатен и непријатен чин, немаше да го направам тоа пред своите студенти. Минатата година го правев тоа со другото дете  во автобуси возови и авиони, на зафатените тротоари и убави ресторани, во телевизиските студија и пред големите конференции. Ако постоеше лесен начин да го прехранам своето бебе без да ја следам својата интуиција како мајка, која има примат над мојата омилена професија како антрополог, писател и солидарен работник, јас ќе го направев тоа. Но не постои.”- изјави професорката Адриен.

“Никогаш не сум била повеќе згрозена од Универзитетот. Како некој кој беше во таа училница, тврдам дека немаше ништо лошо во тоа што го направи професорката. Таа отпетла две копчиња, ја стави ќерка си под кошулата и ништо несоодветно не беше видено. Мислам дека не погреши ништо со тоа што го подои своето дете. Штета што нејзиниот углед е нарушен од страна на студентите.”- изјави студентка која присуствувала на наставата.

 

“Значи ова е приказната, интернет. Го хранев своето болно бебе на час по феминистичка антропологија без попречување на предавањето за да не морам да се откажам од првиот ден на класата студенти.

Се сомневам дека некој ја видел мојата брадавица, бидејќи сум прилично добра во нејзино прикривање. Но и да се случило тоа, сега знаат дека јас, универзитетски професор имам брадавица исто тако и нив. Или барем дека имам една”

Професор Адриен Пин

 

Каде да спие бебето?
Уште пред да го доведете бебето од болница дома, ќе треба да донесете една многу важна одлука - каде ќе спие. Во кревет,...
4
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
3
Лоша навика кај децата – цицање прсти
Цицањето прсти или цицањето на палецот е една од најчестите лоши навики за време на детството. Кои се причините и како д...
3
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kolku vreme go doevte?
nataly_13215

kolku vreme go doevte vaset_o bebe?

1.do 3 meseci (12%)

2. od 3 do 6 meseci (11%)

3.6-9 meseci (10%)

4.od 9 meseci do 12 meseci (18%)

4.poveke od 12 meseci (38%)

ne go doev bebeto (11%)


Број на сите гласови: 72

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!