|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали покачениот холестерол е нормален во бременоста?

Редакција Рингераја, 15.10.2020
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснуваат во кои случаи може да биде опасно и кога може да доведе до хипертензија и ризик

image
/11


 

Високото ниво на холестерол за време на бременоста е неопходно за производство на стероидни хормони, како што се естроген и прогестерон, кои се клучни за одржување на бременоста. Вашето бебе го користи вашиот холестерол со голема брзина за здрав развој на екстремитетите и мозокот.
Мајката, плацентата и фетусот имаат специфични ензими кои го менуваат и испраќаат холестерол до одредени функционални хормони.
Дозволено ниво на холестерол
Нивото на холестерол се зголемува природно во текот на вториот триместар, максимално во текот на третиот и обично се враќа во нормала четири недели по раѓањето.
Повеќето кардиолози препорачуваат нивото на ЛДЛ (лош холестерол) да биде пониско од 100 mg / dL, а добриот HDL холестерол да биде повисок од 60 mg / dL. Кога жената е бремена, нивото на холестерол се зголемува за 25 до 50 проценти, и за среќа, тоа е претежно добар холестерол.
Кога третирате висок холестерол
Експертите многу често не третираат висок холестерол кај бремени жени, освен ако не постои голем ризик за здравјето на кардиоваскуларниот систем.
Бременоста е краток временски период во животот и клучно е да се намалат сите негативни ефекти врз фетусот.
Високиот холестерол за време на бременоста може да доведе до хипертензија, што може да го загрози животот на мајката и детето. Нискиот холестерол може да доведе до предвремено породување и мала родилна тежина.
Штетни ефекти на висок холестерол
Студиите исто така покажаа дека покачениот холестерол има штетно влијание врз потомството на мајката, како во матката, така и подоцна во животот. Според канадската фондација за срце и мозочен удар, децата чии мајки имале висок холестерол пред да забременат имаат пет пати поголема веројатност да имаат висок холестерол од другите. Под нормални околности, лекарите можат да препишат терапии за намалување на холестеролот, сепак, студиите покажаа дека овие лекови за намалување на холестеролот се поврзани со абнормалности во физиолошкиот развој на бебињата. Иако резултатите се ограничени, Julули сепак препорачува да престанете да ги користите овие лекови доколку сте бремени или се обидувате да забремените.
Како да се ослободите од високиот холестерол?
Под нормални околности, лекарите можат да препишат лекови за намалување на холестеролот, сепак, овие лекови може да доведат до аномалии на фетусот за време на бременоста. Затоа, најдобриот совет е да ги избегнувате овие лекови за време на бременоста и за време на зачнувањето.
Најдобар начин за одржување на здраво ниво на холестерол за време на бременоста е балансирана исхрана богата со овошје, зеленчук и растителни влакна. Најдобро би било да избегнувате заситени масти и да вежбате, се разбира во согласност со препораките на лекарот. Исто така, имајте на ум дека на вашето тело му требаат околу 300 дополнителни калории на ден за да се хранат себеси и вашето бебе. Не повеќе од тоа!

Високото ниво на холестерол за време на бременоста е неопходно за производство на стероидни хормони, како што се естроген и прогестерон, кои се клучни за одржување на бременоста. Вашето бебе го користи вашиот холестерол со голема брзина за здрав развој на екстремитетите и мозокот.

Мајката, плацентата и фетусот имаат специфични ензими кои го менуваат и испраќаат холестерол до одредени функционални хормони.


Дозволено ниво на холестерол

Нивото на холестерол се зголемува природно во текот на вториот триместар, максимално во текот на третиот и обично се враќа во нормала четири недели по раѓањето.
Повеќето кардиолози препорачуваат нивото на ЛДЛ (лош холестерол) да биде пониско од 100 mg / dL, а добриот HDL холестерол да биде повисок од 60 mg / dL. Кога жената е бремена, нивото на холестерол се зголемува за 25 до 50 проценти, и за среќа, тоа е претежно добар холестерол.


Кога третирате висок холестерол

 Експертите многу често не третираат висок холестерол кај бремени жени, освен ако не постои голем ризик за здравјето на кардиоваскуларниот систем.
Бременоста е краток временски период во животот и клучно е да се намалат сите негативни ефекти врз фетусот.
Високиот холестерол за време на бременоста може да доведе до хипертензија, што може да го загрози животот на мајката и детето. Нискиот холестерол може да доведе до предвремено породување и мала родилна тежина.

 

Штетни ефекти на висок холестерол

Студиите исто така покажаа дека покачениот холестерол има штетно влијание врз потомството на мајката, како во матката, така и подоцна во животот. Според канадската фондација за срце и мозочен удар, децата чии мајки имале висок холестерол пред да забременат имаат пет пати поголема веројатност да имаат висок холестерол од другите. Под нормални околности, лекарите можат да препишат терапии за намалување на холестеролот, сепак, студиите покажаа дека овие лекови за намалување на холестеролот се поврзани со абнормалности во физиолошкиот развој на бебињата. 

 

Како да се ослободите од високиот холестерол?

Под нормални околности, лекарите можат да препишат лекови за намалување на холестеролот, сепак, овие лекови може да доведат до аномалии на фетусот за време на бременоста. Затоа, најдобриот совет е да ги избегнувате овие лекови за време на бременоста и за време на зачнувањето.
Најдобар начин за одржување на здраво ниво на холестерол за време на бременоста е балансирана исхрана богата со овошје, зеленчук и растителни влакна. Најдобро би било да избегнувате заситени масти и да вежбате, се разбира во согласност со препораките на лекарот. Исто така, имајте на ум дека на вашето тело му требаат околу 300 дополнителни калории на ден за да се хранат себеси и вашето бебе. Не повеќе од тоа!

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Табела на раст на плодот по недели
Колкава е должината и тежината на плодот во секоја од 40-те недели од бременоста? Проверете како плодот расте во мајчина...
14
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
5
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
4
5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
3
Анкета

Ime
Just beny

Ve molam pomognete mi za izbor na zensko ime

Dina (22%)

Sara (36%)

Denisa (7%)

Hana (35%)


Број на сите гласови: 139

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!