|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Cryo-Save - 200.000 успешно зачувaни примероци

Cryo Save, Bi-MEK, 24.11.2011
Cryo-Save со гордост го објавува зачувувањето на 200,000-от примерок од крв и ткиво од папочна врвца.Ова значајно зачувување на 200.000-от примерок на матични клетки покажува чекор напред во водечката улога што Cryo-Save ја има во оваа индустрија.

image
/41


 

Cryo-Save е горд што објави зачувување на 200.000-от примерок.
Ова големо достигнување ги покажува успешните резултати од напорите на Cryo-Save во зголемување на свеста за матични клетки во јавноста и медицинската заедница. Сите примероци што се зачувани, се сметаат за исклучителен извор на матични клетки, кои нудат огромен потенцијал за лекување на досега неизлечиви болести.

Повеќе клетки и ткива даваат подеднакво надеж за лекување на болести во иднина.

Ова големо достигнување ја потврдува водечката улога на Cryo-Save во индустријата на  чување на матични клетки.


Големиот успех се должи благодарение на повеќе едукативни програми што компанијата  ги започна во неколку земји. Италија и Србија беа земјите-домаќин на двата најнови настани што се одржаа во Бари, во соработка со Италијанската асоцијација на гинеколози (AOGOI) и во Белград.  Во тек се други два образовни настани: Петиот симпозиум ITERA Life-Sciences Consortium Symposium , што се одржува во Мастрихт на 21 и 22 ноември, ексклузивно поддржан од Cryo-Save групата како и Вториот меѓународен конгрес за регенеративна медицина, што ќе го одржи Cryo-Save Босна на 9ти декември.

Благодарение на ова најголемо достигнување досега во ова поле, Cryo-Save ќе ги прошири веќе постоечките програми за општествена одговорност: Програмата за бесплатна семејна донација креирана да понуди бесплатно чување на семејствата кои имаат потреба и понатаму ќе ги поддржува идните родители.

 

Со цел да се прослави овој настан, Cryo-Save ќе овозможи по едно бесплатно чување на крв и ткиво од папочна врвца во сите 40 земји во кои функционира.

Arnoud van Tulder, CEO на Cryo-Save изјави „Многу сум горд што го достигнавме огромниот број од 200.000 успешно зачувани примероци. Ова е резултат од над 11 години посветеност кон нашите клиенти. Ова големо достигнување им дава надеж на сите вработени на Cryo-Save  да дадат свој  придонес во борбата против можните опасни болести по живот. Ова треба да ја охрабри целата индустрија да продолжи со својата мисија.“                                                                          

 

Cryo-Save е меѓународна водечка семејна банка за матични клетки, со зачувани повеќе  од 200.000 примероци на крв и ткиво од папочна врвца од новороденчиња и масното ткиво од возрасни. Матичните клетки може да направат значајна разлика помеѓу живот и смрт во случај на идните закани по здравјето на семејството. В еќе постојат неколку болести кои може да се излечат со користење на матични клетки, а бројот на третмани постојано ќе се зголемува. Употребата на матични клетки од масното ткиво е се поактуелно во пластичната хирургија. Водена  од својата меѓународна бизнис стратегија, Cryo-Save е присутна  во повеќе од 40 земји на четири континенти, со ултра-модерни  лаборатории за обработка и чување  во САД, Белгија, Германија, Дубаи, Индија, Јужна Африка и Франција (во тек ).

Најдобрите фотографии од породување 2018
Раѓањето на нов живот е магичен и неверојатен момент за сите, а особено за родителите кои конечно, по месеци поминати во...
6
Опасни инфекции за време на бременост
Добрата работа е во тоа што кај повеќето жени бременоста поминува без особени проблеми. Но, има и случаи кога претпазлив...
5
Како порано се правеле тестовите за бремен...
Сигурно многу од вас се запрашале како порано жените правеле тест за бременост? Многумина од вас сигурно сметаат дека то...
4
Движење на бебето во стомакот
За секоја идна мајка, првото движење на бебето во стомакот претставува најсреќен момент во животот, бидејќи тоа говори д...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ИМЕ
daki

Што мислите за името Пандора?

убаво е (13%)

не би ставила такво име (80%)

не е Македонско име (4%)

др.во коментар (3%)


Број на сите гласови: 289

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!