|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Замислете едно бебе кое учи да оди. Што ако при првото паѓање тоа не сака веќе да се исправи и да се обиде повторно? Бебињата се најдобар пример за важноста на “развојниот ум“ бидејќи тие продолжуваат да се обидуваат дури и кога им е тешко
Клучни зборови:

image
/11


Бебињата не се плашат од неуспех и не се срамат доколку нешто не можат да направат. Како што растат децата почнуваат да се грижат за тоа што ќе кажат другите или за тоа како ќе се чувствуваат доколку не успеат. Ослободувањето од стравот и од двоумењето дали повторно да се обидат или не може да биде тешко, но она што можат да го направат родителите е да му помогнат на своето дете да развива т.н. “развоен ум“ .

Што претставува “развојниот“ наспроти „фиксниот ум“?

Кога некој има “фиксен ум“ тој не верува дека може да се подобри во нешто вежбајќи. Луѓето со “фиксен ум“ често се откажуваат наместо да се потрудат повеќе. Овие луѓе веруваат дека сме родени со одредена интелигенција и способности и дека истите се фиксни.

Луѓето со “развоен ум“ разбираат дека преку вежбање и учење на нови информации нашиот мозок се развива и се менува. “Развојниот ум“ е верување дека со вежбање, упорност и напор луѓето имаат неограничени можности за учење и раст. И наместо да се плашат и да ги избегнуваат предизвиците се фокусираат на процесот на раст и развој.

Луѓето кои имаат “развоен ум“ се поотворени кон нови работи бидејќи не се плашат од неуспех а со тоа имаат повеќе можности во животот. Развојниот ум не значи дека тие полесно ги учат работите или полесно ги подобруваат своите способности туку значи дека веруваат во тоа дека напорната работа на крај ќе го даде посакуваниот резултат.

Пред се научете го вашето дете да не се плаши од неуспехот. Понекогаш грижата дека нешто ќе погрешиме е пострашна од самата грешка.  Обидете се со оваа вежба:

-Цртање во темно-

Во оваа вежба кажете му на вашето дете дека ќе црта во темно. Потребен ви е молив и лист хартија. Пред да започне да црта прашајте го вашето дете што мисли како ќе се чувствува додека црта без да може да гледа, поразговарајте за неговите мисли и грижи. По разговорот исклучете ги светлата во собата или прекријте ги очите на детето со марама и побарајте да нацрта брод кој плови низ океан.

Откако ќе заврши вклучете го светлото или тргнете ја марамата и поразговарајте како е задоволно од цртежот, како се чувствуваше додека црташе, како се чувствуваше кога го погледна цртежот.  Пофалете го за нацртаното, можеби нема да биде задоволно од она што го нацртало но затоа постои гумата. Сега кажете му дека може да си ги поправи грешките. Повторно поразговарајте за тоа како се чувствува сега кога ги поправа грешките.

Стравот од грешки понекогаш е парализирачки, ги ограничува можностите. Секогаш трудете се да му укажете на вашето дете како може да учи од грешките и како тие му помагаат да стане подобро. Научете го секогаш кога ќе погреши нешто да направи рефлексија, да открие што тргнало наопаку и како да го поправи тоа следниот пат.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Срамно е да го нахраниш своето бебе во јав...
Денес налетав на објава од една мајка каде што имаше постирано како го дои своето дете во јавност една прекрасна група ...
6
Што ќе изберете: Грижлив сопруг или убав маж?
И додека некои жени сакаат да имаат привлечен маж, независно од тоа дали е грижлив, други сакаат покрај себе грижлив маж...
3
Мајката е Бог на земјата!
Кога Бог ја создавал мајката беше шести ден. Работел прекувремено, во тој момент дошол еден ангел и му рекол:“Доста ...
3
Зошто е добро пешачењето на плажа?
Пешачењето е фантастична активност за вас и вашите деца. Децата можат да бидат слободни, спонтани, а заедно и вие со нив...
3
Анкета

site deca se deca :)
papagalce

dali dete so epilepsija treba da zivee normalno kako i site deca,da odi na uciliste,da drugaruva...?

da (100%)

ne (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!