|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Породувањето се наближува: Како да знаете?

Редакција Рингераја, 17.7.2020
На самиот крај на бременоста, телото започнува да се подготвува за самиот чин на породување. Препознајте неколку знаци и промени што се случуваат и можете да бидете сигурни дека породувањето е многу близу

image
/11


Дури и мајките кои поминале сè, не можат да знаат точно кога бебето ќе одлучи да се роди.

 

И кога стомакот расте толку голем што е невозможно да се замисли дека е уште поголем, може да се појават некои рани знаци на породување. Забележете дека тие не се појавуваат во специфичен редослед. Тие само посочуваат дека породувањето е многу близу.

 

- Зголемено лачење на исцедок, понекогаш е можно да биде кафеаво или розово

 

- Чувство како бебето се спушта пониско кон карлицата. Повеќе не притиска на вашата дијафрагма и можете да дишете порелаксирано.

 

- Губење на тежина

 

- Силна болка во долниот дел на 'рбетот што се појавува и исчезнува.

 

- Чести грчеви во дебелото црево. Телото ги празни цревата така што матката може полесно да се контрахира

 

- Чувство на притисок во пределот на карлицата

 

- Омекнување или зголемување на грлото на матката, што ќе го утврди вашиот лекар за време на прегледот

 

- почести лажни контракции

 

- Чувство на немир, вишок енергија или дури и екстремно зголемен замор. Имате чувство дека не треба да оставате ништо незавршено. Сепак, заштедете енергија за породување.

Тоа значи дека раѓањето започнува

 

Прскање на водењакот. Во повеќето случаи, тоа не се случува како во филмовите, но тоа е мала количина течност. Повеќето жени раѓаат во рок од дванаесет часа откако водењакот ќе пукне. Ако тоа не се случи, обично се прави индукција, бидејќи пукањето на водењакот доведува до поголем ризик од инфекција.

 

Ослободување на обоена течност. За време на бременоста, грлото на матката е затворено, а слузот останува внатре, а тоа е природен начин да се заштити бебето од инфекција. Кога започнува породувањето, грлото на матката се отвора и омекнува додека се подготвува за болки, па може да се ослободи кафеава или розова течност. Како што се проширува грлото на матката, така се јавува и руптурата на капиларите. После ова, породувањето може да биде за неколку часа, денови, па дури и со недели.

 

Силна болка во грбот. Да, грбот веројатно ќе ве боли во последните неколку месеци. Меѓутоа, кога таа болка е практично неподнослива, тоа значи дека раѓањето е близу. Кај една третина од жените, бебето има грб свртен кон 'рбетот на мајка си (во повеќето случаи, лицето е свртено). Резултатот е болка која е посилна во грбот отколку во абдоменот. Сепак, без оглед како бебето е свртено, силна болка во грбот се јавува кај повеќето жени пред раѓањето.

Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
100
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
12
Како да ја масирате лузната од царски рез?
Има еднo нешто што мора да го направите, за кое што повеќето лекари нема да ви кажат. Навистина е едноставно, но некои ж...
6
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali pozajmuvate obleka od prijatelka/prijatel?

Da (17%)

Ne (83%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!