|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Овие прашања поставете му ги на синот!

Редакција Рингераја, 25.1.2016
Му требаш на синот мамичке.Понекогаш дури и повеќе отколку што ќе ти каже...
Клучни зборови:

image
/11


 

Мојот син не е многу разговорлив.

Тој прво размислува, а потоа влегува во акција.

Не му е неопходно да зборува.

Повеќе е тивок, силен човек, ако ме разбирате?

Мене не ми пречи тоа што малку зборува. Му велам дека тоа мене ми е ОК.

Не мора да биде говорник...но мора да комуницира.

 

Не за мое добро, туку за доброто на неговите пријателства и врски. Бидејќи дури и на 12-годишна возраст, овој млад човек се надева дека ќе се ожени и дека ќе формира семејство еден ден.

Исто како татко му.

А бракот бара комуникација.

Родителството бара комуникација.

Другарството бара комуникација.

И знаете што открив? Дека најдобро функционира ако му ги поставам овие прашања:

 1. Кој е досега најубавиот ден од твојот живот?
 2. Кој беше најнеубавиот ден од твојот живот...и зошто?
 3. Ако можеш да избереш што да ти подготвам за ручек, што би избрал?
 4. На која планина сакаш да се искачиш?
 5. Што најмногу ти се допаѓа кај татко ти?
 6. Каков вид на музика те раздвижува?
 7. Кој ти е најубав стих од песна? И зошто баш тој?
 8. Кои работи, кои ги прави сестра ти, те фрустрираат и обесхрабруваат?
 9. Дали брат ти ти помага кога имаш проблем?
 10. Што мислиш дека сакаш да работиш, кога ќе пораснеш?
 11. Зошто тој филм, песна...те вознемирува?
 12. Што е најдоброто нешто во нашето семејство?
 13. Со оглед дека си средно дете во семејството, што ти е најтешко?
 14. Какви работи на овој свет те нервираат? И дали сакаш да ги поправиш?
 15. Опиши еден совршен за тебе ден.
 16. Кои се твоите 3 најубави филмови? И зошто?
 17. Во која вештина сакаш да бидеш најдобар? Што можеме да направиме за да ти помогнеме?
 18. Кои нешта те расплакуваат?
 19. Каков карактер кај другарите почитуваш?
 20. Што посакуваш да разбирам подобро, кофга се работи за тебе?
 21. Дали знаеш колку многу те сакам?

 

Јас ги поставив овие прашања и очекував одговори со отворено срце.

Бидејќи кога најстариот син го напушти домот и замина на факултет, го прашав која е најубавата работа која за него сум ја направила, како мајка?

Рече дека секогаш сум била тука да го ислушам.

Не сакам никогаш да го заборавам тоа.

Заради тоа прашајте го синот што има на срцето? За што размислува?

Потоа слушајте што ќе ви каже?

Комуницирајте и изградете блиски врски.

 

Му требаш на синот мамичке.

Понекогаш дури и повеќе отколку што ќе ти каже.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Знаци за паразитска инфекција кај децата
Типични паразити се: пантличара, глиста, нематоди и едноклеточни протозои. Симптомите варираат од еден до друг паразит, ...
6
Брутално искрен пост за жените кои не рабо...
Изморена од константното слушање на фразата "што правиш по цел ден?" блогерката Ryshell Castleberry реши да напише...
5
Имате немирно дете? Вие сте среќен родител!
Со вакви деца не е лесно, но треба да ве теши фактот дека ќе израснат во успешни и способни луѓе
4
Маски - идеи за шминкање
Денес секој може да биде што сака, од човек - камила, од старица - дете, од маж - невеста,од просјак - цар, а ти драго д...
4
Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?