|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ноќни стравови кај децата

Редакција Рингераја, 11.6.2023
Во средината на ноќта сте разбудени од Вашето дете кое пишти во неговата соба. Трчате за да видите што не е во ред и го наоѓате детето седнато во кревет, со празен и фиксиран поглед и многу возбудено...

image
/11


Се обидувате да го разбудите, го прашувате што не е во ред, но тоа не одговара, туку едноставно продолжува да пишти. Уплашени сте и не знаете што да правите. По неколку минути Вашето дете повторно заспива и наутро кога ќе се разбуди не се сеќава за овој настан. Карактеристики на ноќните стравови:

  • Вашето дете изгледа страшно, но не може да се разбуди или утеши
  • Вашето дете може да седи во креветот, или да оди низ собата, да вика или да зборува бесмислици
  • Вашето дете не Ве препознава, може да биде со отворени очи и со празен, фиксиран поглед да гледа во Вас
  • Може дополнително да се исплаши од предметите или луѓето во собата
  • Епизодите траат од 10-30 минути
  • Обично им се случуваат на деца од 1-8 години
  • Вашето дете не се сеќава на овој настан
  • Обично се случува по повеќе од два часа по заспивање

Ноќните стравови се безопасни и секоја епизода ќе престане сама по себе.

 

Зошто детето има ноќни стравови?

Ноќните стравови се наследен проблем и се случуваат со околу 2% од децата. Изгледа како детето да сонува лошо за време на длабокиот сон и не може да се разбуди. Ноќните стравови не се предизвикани од ментална напнатост, но се поврзуваат со преголем замор.

 

Дали моето дете ќе го надрасне овој проблем

Да, повеќето деца ќе престанат да бидат измачувани од ноќните стравови до 12 годишна возраст и порано.

 

Што да направам кога моето дете ќе има кошмар?

-        Помогнете му на детето повторно да заспие. Не се обидувајте да го разбудите детето. Запалете го светлото, за Вашето дете да не се плаши од сенките. Останете смирени и зборувајте му на детето со утешен тон: “Ти си добро, ти си дома, ти си во своето креветче, ти можеш да заспиеш повторно”. Зборувајте тивко и мирно и продолжете да ги повторувате истите утешни зборови. Може да се обидете да ја држите неговата рака или да го гушнете, но ако не сака, не инсистирајте. Не се обидувајте да го разбудите со викање или тресење, бидејќи тоа само повеќе ќе го збуни и ќе го одолговлечи нападот на ноќен страв.

-        Заштитете го од повреди  - држете го детето подалеку од скали, прозорци или остри предмети. Обидете се нежно да го насочите назад во креветот.

-        Предупредете ги другите членови на семејството, или дадилката, ако понекогаш се грижат за детето во текот на ноќта. Објаснете им што да направат во случај на напад.

 

Може ли да се спречат ноќните стравови?

Кај 90% од децата кои имале ноќни стравови, ефикасна била следната постапка:

Во текот на неколку ноќи забележете во кое време почнуваат кошмарите. Разбудете го детето 15 минути пред очекуваната епизода, извадете го од креветот и целосно разбудете го на 5 минути. Правете го тоа во текот на последователни седум ноќи. Ако ноќните стравови продолжуваат, повторете ја постапката со уште седум ноќи на будење.

Дали ова му се има случено на Вашето дете и како се справивте со таа ситуација?

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Јазикот зборува за здравјето
Дали имате навика додека ги миете забите во огледалото да го погледнете јазикот? Тоа е многу едноставен, но и корисен на...
6
Крварење од носот кај деца
Кога носето ќе прокрвари, се плашат и родителите и децата. Но дали стравот е оправдан?
4
Неодолива изведба на "Еуфорија" од...
Погледнете како малиот Винсент Фредериксон ја имитира минатогодишната победничка на Евровизија швеѓанката Лорин
4
Календар на детски развој
Ново на Рингераја !
3
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?