|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Масти и видови на масти

Александра Ојлеска, 15.11.2010
На етикетите на многу производи ќе прочитате дека се со “малку масти” или се “без масти”. Диетите со мала количина на масти им се препорачуваат на луѓе кои сакаат да ослабат, но и на останатите како правилен начин на исхрана.

image
/11


Стручњаците за исхрана укажуваат на тоа дека  мастите се здрави за исхрана, бидејќи го прават човекот да се чувствува сит и да не консумира многу храна. Тоа не значи дека храната со масти е здрава за Вас, но некои видови на масти се подобри од другите. Потребни ни се поради есенцијалните масни киселини. Ќе ви преставам три различни групи на масти.

Незаситени масти (корисни масти): се наоѓаат во растителната храна и во рибата.Тие се добри за Вашето здравје и Вашето срце. Најквалитетните незаситени масти се наоѓаат во маслиновото масло, туната и лососот, сончогледот (омега 3 и омега 6 масни киселини или уште наречени есенцијални ).

Заситени масти: ги има во месото и другите производи од животинско потекло, како путер,сирење, млеко, освен она што  е со мала масленост. Заситени масти исто има во палмовото и кокосовото масло, кои често се користат за пецива.  Исхраната богата со заситени масти може да доведе до зголемување на нивото на холестерол и до различни срцеви заболувања. Затоа нивната застапеност во исхраната мора да биде ограничена.

Транс масти (лоши масти): овие масти се наоѓаат во маргаринот, посебно тврдиот. Транс мастите се наоѓаат во храната која ја купувате во продавници и ресторани, како што е брзата храна, пецива и пржена храна. Кога на декларацијата на многу производи ќе прочитате “хидрогенизирани” или “делумно хидрогенизирани”масти, тоа значи дека таа храна содржи транс масти.  Како и заситените масти така и транс мастите го зголемуваат нивото на холестерол и се потенцијал за многу срцеви заболувања.

Зошто ни се потребни мастите: мастите во исхраната помагаат за равојот на секој човек. Мастите го снабдуваат  организмот со гориво и помагаат во апсорпција на некои витамини. Тие се исто така градбена материја за некои хормони и го обложуваат нервното  ткиво.                                                                                                                                  

Значи да заклучиме: мастите не се непријател на човекот, но мора да се конзумираат  во  правилна количина, и да се одбираат правилните масти.  Ако поголемиот дел на масти во вашата исхрана се мастите од посно месо, риба и масла кои се здрави за срцето , големи се шансите да останите здрави и витки.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Поддржуваме мали бизниси: L Creativa
Ве носиме во магичниот свет на рачни изработки на L Creativa. Разговараме со дизајнерката Лилјана
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
2
Анкета

Dali?
Jana9

Dali ziveete vo zaednica?

Da (44%)

Ne (56%)


Број на сите гласови: 9

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!