|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Mamamegi: Не брзајте, животот поминува

Редакција Рингераја, 1.9.2020
Животот ни поминува цело време во градење, реновирање, купување друга поубава кола, брзај натаму, брзај наваму, брзај да направиш јадење, да испереш.Брзај да завршиш се, како да нема утре друг ден, друг месец, друга година
Клучни зборови:

image
/11


Брзајќи забораваме на многу други работи, работи кои забораваме дека може ќе не направат многу по среќни.
Од брзање некогаш "забораваме" да го гушнеме своето дете, да се израдуваме на неговиот прв цртеж, да го бакнеме за добра ноќ. Се брзаме да стигнеме до работа, па некој друг (баба, дедо) го испраќа до училиште.
Некогаш самото општество и начинот на живот ни го наметнува сето ова. Брз живот, брза храна, мора да се работи за да има да се живее.
Но, научете се да се радувате на малите работи. Па нема да имате потреба од толку брзање насекаде за да имате се', како некој друг што имал.
Најдете време за да се радувате на првиот цртеж на твоето дете, на насмевката и прегратката на твоето дете кога ТИ ќе го оставиш пред училиште. На мирниот сон кога ќе му посакаш добра ноќ.
Радувајте се на малите нешта како некој што се радува и само на парче леб. Радувајте се како баба Ѓурѓа која ги продаваше за кратко време сите цвеќиња пред Тинекс со помош на хуманите луѓе.
Радувајте се на малите нешта како дете на чоколадо, на мала играчка количка и мала барбика.

View this post on Instagram

Животот ни поминува цело време во градење,реновирање,купување друга поубава кола,брзај натаму,брзај наваму,брзај да направиш јадење,да испереш. Брзај да завршиш се,како да нема утре друг ден,друг месец,друга година. Брзајќи забораваме на многу други работи ,работи кои забораваме дека може ќе не направат многу по среќни. Од брзање некогаш "забораваме" да го гушнеме своето дете,да се израдуваме на неговиот прв цртеж,да го бакнеме за добра ноќ.Се брзаме да стигнеме до работа, па некој друг (баба,дедо) го испраќа до училиште. Некогаш самото општество и начинот на живот ни го наметнува сето ова. Брз живот,брза храна,мора да се работи за да има да се живее. Но,научете се да се радувате на малите работи. Па нема да имате потреба од толку брзање насекаде за да имате се',како некој друг што имал. Најдете време за да се радувате на првиот цртеж на твоето дете,на насмевката и прегратката на твоето дете кога ТИ ќе го оставиш пред училиште. На мирниот сон кога ќе му посакаш добра ноќ. Радувајте се на малите нешта како некој што се радува и само на парче леб.Радувајте се како баба Ѓурѓа која ги продаваше за кратко време сите цвеќиња пред Тинекс со помош на хуманите луѓе. Радувајте се на малите нешта како дете на чоколадо, на мала играчка количка и мала барбика.

A post shared by

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Крварење од носот кај деца
Кога носето ќе прокрвари, се плашат и родителите и децата. Но дали стравот е оправдан?
5
Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
4
Убоди и каснување од инсекти
Двата најголеми ризици од убоди и каснувања од инсекти се алергиски реакции и инфекција
4
Вежби за правилен изговор на гласовите
Малите деца понекогаш говорат неразбирливо. Колку и да ни е тоа симпатично, доколку не се надминува, треба да посетиме л...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste samohran roditel?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!