|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како жената правилно да се грижи за својата вагина

www.doktori.mk, 10.3.2014
Ние не се сомневаме дека вие сте жена која редовно ја одржува интимната хигиена. Во прилог се неколку постапки кои треба или не треба да ги правите за да го заштитите здравјето на својата вагина

image
/11


 

 

Заборавете на тангата и претесните гаќички

Танга гаќичките за секојдневна употреба се дефинитивно многу штетни. Тие предизвикуваат цисти на интимната регија, воспаленија на кожата, воспаленија на бартолониевите железди, и многу други иритации на кожата во целата интимна регија. Носете си редовно нормални гаќички, а тангата оставете ја само за специјални околности.

 

Наместо плунка, користете лубрикант

Ако зборуваме отворено, влажнењето на пенисот, т.е. вагината со плунка според сите научници е главен причинител за габични инфекции. Затоа купете си лубрикант, никако немојте да практикувате влажнење со плунка.

 

Престанете да пушите

Престанте да пушуите, бидејќи жените што пушат се двапати по склони да заболат од бактериски вагинози, истакнуваат скоро сите научни истражувања. Ако сакате да имате здрава вагина, која ќе има нормална бактериска флора и ќе ви пружа долго време задоволство, откажете се од оваа шетна и глупава навика.

 

Не претерувајте со хигиената

Немојте да ја испирате без потреба, немојте да користите сретства кои наводно се специјализирани за женска интимна нега. Користете само вода и нормално миење како и секој друг дел од телото, за да не ја нарушите бактериската флора, во спротивно наместо чиста и негувана вагина ќе го добиете она тотално спротивното.

 

Уринирање после секс

Уринирањето после секс колку и да ви звучи нелогично и глупаво го намалува ризикот од можни сексуално преносливи болести. Затоа уринирајте секогаш после секс, сите истражувања кои научниците ги направиле ја потврдиле оваа теза.

 

 

 doktori.mk.logo

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Машини за перење кои штедат вода, струја и...
Вештачката интелигенција допре до домашните апарати и ги направи партнери во секојдневното одржување на домот. Со интели...
4
Направете најубави Велигденски украси!
Идеи за брза Велигденска декорација
4
Твори - Читај - Биди хуман - Проект на Соф...
ТВОРИ – ЧИТАЈ – БИДИ ХУМАН е проект кој под водство на Софија Петковска опстојува веќе четири години. Оваа година, на ...
4
Дренвин - Извонреден природен помошник про...
За Дренвин, имаме неколку анонимни изјави од луѓе кои го користеле производот и забележале значителни подобрувања во нив...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?