|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ги заштитите децата од ликот Момо?

Редакција Рингераја, 19.3.2019
Откако повторно се крена прашина околу морничавото суштество Момо, кое ги тера дечињата да прават работи кои може да им го загрозат животот, сите родители се прашуваат дали има начин да си ги заштитат најмалите?
Клучни зборови:

image
/11


1. Разговарајте и кажете им дека Момо не е вистински

Делува очигледно, но верувајте дека доколку на детето му објасните што реално се случува може да помогне. Не заборавајте да потенцирате дека Момо не е вистински човек, а тоа значи дека не може вистински да им наштети.

2. Бидете околу детето кога е онлајн

Важно е и е дел од вашите обврски како родител да го надгледувате детето додека е вклучено онлајн, колку и да ви се чини како непотребно загубено време во кое можете да завршите неколку обврски по дома.

3. Редовно разговарајте со детето

Создадете му навика да ви раскажува што правело, каде било, што видело таму, дали се запознало со некој нов лик денес...

4. Користете ги опциите за забрана на содржини

Зависно од возраста на детето, проценете што треба да му е дозволено, а што недостапно, па според тоа подесете го уредот, односно мобилниот телефон каде детето најчесто гледа цртани и игра игри.

5. Чепкајте низ историјата откако детето ќе заврши со играње

Во овој случај, прекршувањето на приватноста е повеќе од дозволено. Поточно, е препорачливо.

Исто така, кажете му на детето дека сите онлајн споделени информации лесно може да стигнат до вас, бидејќи сè што ќе се сподели онлајн – станува достапно за сите, сите може да го видат и таму останува засекогаш.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Страв од одвојување
Дали вашето дете се чувствува нервозно кога треба да го напушти домот и да оди некаде без вас? Дали нервозата му предизв...
5
Како да се всади добра работна етика кај д...
Едуцирајте ги Вашите деца со всадување на добра работна етика, научете ги на одговорност, почит и способност за работа ...
5
Што да јадат децата за да имаат здрави заби?
Сите сме слушнале дека млекото гради силни коски. Но, дали знаевте дека вашата севкупна исхрана придонесува за вашето ор...
5
Детски додаток
Детскиот додаток како паричен надоместок се обезбедува за покривање на дел од трошоците во подигањето и развојот на дете...
5
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?