|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Инспиративни приказни од доење
Непроценливо
Автор: bobi | 16.8.2020
Најубавиот ден се случи, чекав во ходник толку многу што мислам дека јас се пораѓав, ме избркаа од таму и само што стигнав дома ми јавија дека имам ќерка, царски рез 1750гр. Трк назад и на врата ми вика, ќе донесеш пелени, најмал број, чорапчиња и сок од јаболка, бистар. До аптека и назад ми требаа 5секунди и се нацртав пак на шалтер. Сестрата ме спреми во хируршка облека топтан и ме однесе да го ...
Доење- Благослов за секоја жена
Автор: Renata Baltov | 14.8.2020
Се започна уште првиот ден од самото раѓање. Поради голема количина на млеко и рамни брадавки не можевме да фатиме града а бевме премногу лакоми и гладни. Се трудевме на секаков начин да се доиме но не ни успеа. Поради плачењето кое најмногу боли да го слушам се одлучивме за рачна пумпа за одмолзување, затоа што придобивките од мајчиното млеко се преголеми, и штета е да не го искористиме кога го и...
Борба со години и победници на крајот
Автор: Tatjana Stanojovska Gjorgjevik | 12.8.2020
...само што ги напишав трите точки и солзи ми капат. Во секоја роденденска желба беше Ти,со секоја падната звезда на небото желбите за Тебе ми беа... И да, тука си, желбата и сонот во раце ми се, ги имаат најубавите очи на светот, најмеката кожа и најмиризливата душа ... Приказната започна вака: Пред скоро 10 години срекни младенци бевме, тој дотеран, јас принцеза во невестински фустан, посреќни ...
Две деца две приказни.
Автор: Драгана Трајковска | 9.8.2020
Здраво, мојата приказна ке биде долга и почнува пред 5 годони со раѓање на моето прво дете. Уште пред да се роди знаев дека ќе направам се што можам да биде доена. Така и беше, во болница од почеток веднаш наидов на проблем ми ја носи сестрата и ми вика ајде мајка вади ја градата, јас скоро и да немам брадавици и одма нејзина реакција а па не правиме ништо нека ти донесат силиконски брадавици од д...
Доење
Автор: Моника Наковска | 10.8.2020
Невозможно е да се опише со зборови врската помеѓу мајката и своето новороденче , но преку овој прекрасни текст ке се обидам да ви пренесеме барем дел од оваа меѓусебно нераскинлива нишка. Доење -цврста врска, топлина, поврзаност, и секако храбра мајка. Некој од вас ке се запраша сигурно каква врска има доењето со една "новопечена"мама, па вака ке ви објаснам храброст е додека имаш ужасна б...
Мое мало
Автор: Bojana Zafirov | 5.8.2020
23.05.2019.... Денот долг исцрпен веќе одминуваше ..чукна часот 22:20 се роди моето мало чедо, во моментот веднаш си го помислив името Адам. Моментот кога даруваш рожба е моментот кога всушност се преродуваш повторно. Веќе по наредните 3 дена се зближивме со мојот син се плашев дека можеби нема да можам да го доживеам тој момент наречен доење но се се среди за три дена и оттогаш почна нашата уба...
Успешно доење благодарение на пумпата Медела
Автор: Анонимен автор | 5.8.2020
Прв пат со доењето се запознав пред 4 години кога се роди мојата керка. Не бев многу информирана, не знаев ништо за доењето, бев исплашена дека можеби е гладна и посегнав по адаптирано млеко и после тоа јасно е дека млекото во секој случај се намалува и на крај останав без млеко иако ќерка ми беше само 3 месеци на ексклузивно доење за жал а толку сакав да цица...Ми беше толку многу жал што мораше ...
Доењето и маките
Автор: Viktorija Denkovska | 5.8.2020
Бидејки бев прв пат мајка мислев дека доењето ќе биде најубавата и најлесната работа од мајчинството, но малку знаев и имав многу за учење..и тука почнуваат големите подеми и падови.. Со сопругот едвај го дочекавме денот да станеме родители.. тогаш на 4-ти јануари после патолошка бременост во 36-та недела ми пукна водењакот и дојде најубавиот подарок, станав мајка добив син 💙 Нашето патување зап...
Упорност
Автор: Nadica Cekova | 5.8.2020
Мојата приказна започна кога се роди мојата прва радост, мојата ќерка на 29.05.2015 година. Уште од излегување од болница почнав да ја користам електричната пумпа на Медела. Упорноста не се исплати по природен пат да дојам затоа Медела беше тука за секој дел од денот. Денес сме веќе 5 години и благодарение на Медела електричната пумпа мојата ќерка порасна со мајчиното млеко....
Упорност+издржливост=УСПЕХ
Автор: Дијана Алексов | 4.8.2020
Јас сум Дијана мајка на едно прекрасно детенце кое сега има 5 години Максим. Се породив во државна болница со царски рез. Мое млеко имав за извоз и тоа густо темна жолта боја полно со витамини. Сите доктори ми кажуваа дека имам најдобро млеко. Се сеќавам навечер кога ќе легнев и кога ќе се разбудев нареден ден целата бев мокра од тоа што имав премногу млеко. Но за жал моето бебенце не сакаше, не м...


Анкета

tecenje na krv vo 10 ta nedela
MAKMUZIKA

KRVARENJE VO 10 NEDELA NA BREMENOSTA , mi protekuva stara bleda tecnost kako krv sto moze da bide

tecenje (62%)

krv (38%)


Број на сите гласови: 52

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!