|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Инспиративни приказни од доење
Доењето е среќа и за мајката и за бебето
Автор: Емилија Здравковска | 29.7.2020
После итно породување со царски рез и покрај сите приказни дека потешко надоаѓа млеко, бебче почна да цица уште на нашата прва средба. Сестрите гледаа дека е најаден и велеа дека нема потреба да го дохрануваат. Јас бев пресреќна! Уживав во доењето се до 6 месеци кога јас добив сипаници и по совет од доктор се тргнав на дистанца неколку дена за да се заштити бебче и за жал млекото ми престана. Сега...
Лука и малото топче
Автор: Ивана Пепчек Новеска | 29.7.2020
Секоја мајка сака да го види своето дете како се храни со нејзиното млеко. Така се создава една нераскинлива и волшебна врска меѓу мајката и бебето. Породена сум со царски рез. Син ми го видов после цели 7 часа. Исчекувањето ми изгледаше како вечност. Со самото наше запознавање, Лука се запозна и со цицањето. Како и многу деца веднаш реагираше и имаше чувство за цицање. Но, се растаживме кога заб...
Упорноста се исплати☺️
Автор: Cvetanka bozinoska | 29.7.2020
Нашата приказна започнува со тоа што ова слатко мало човече го чекавме 8 години. Но со верба ете ни ја во нашите прегратки. Од денот кога се потпре на моите гради почувствував колку е силна љубовта на една мајка. Со секое доење љубовта и топлината е се посилна 😁😍💕 Да доиш е најубавото нешто, топлината е толку силна што и најладните ноќи се топли за нас 💕. Седум месеци сме и сеуште доиме и ако...
Доењето на една Срна
Автор: Slavica Janevska | 29.7.2020
Срна беше бебе на кое му беше убаво во мешето на мама...па дури во 10 месец од бременоста се породив. Бидејќи ја очекувавме со нетрпение, јас постојано им барав на сестрите да ми ја донесат, да биде до мене, да ја гледам, гушкам и веднаш при првиот контакт јас се обидував да ја дојам. Покрај се успеавме Срна да стане супер цицач ❤ успешно 23 месеци! Сега очекуваме друго бебе, но Срна пак знае да к...
27 месеци најубава насмевка
Автор: Елизабета марковска алексова | 28.7.2020
По 3 денови породување, Јован се роди со царски рез. Првата помисла ми беше како ќе ми дојде млеко за да го дојам испаничена од приказните за царскиот рез и доаѓањето на мајчиното млеко после неколку денови. Првата средба ни беше неопислива... Првиот ден го ставив да цица и од прва фати и веќе од наредното утро си цицаше без престан колку сака и кога сака. Млекото веднаш дојде и имаше во изобилие....
Конечно успеав❤
Автор: Наташа Јорданова Ставроб | 28.7.2020
Првата бременост ми беше лесна, но потешкотиите дојдоа подоцна. Никој не ми кажа да се спремам за доење, никој не ми кажа дека имам мали и рамни брадавици... и се породив и хаос. Ми го дадоа бебето и сама како сум го ставала на града погрешно, рани ме направи. Солзи и болка еден тон. Има нема млеко, бебе лакомо сака да јаде... машала 4 кгр. се роди. И си почнавме со вештачко, повеќе течеше си ја о...
Најубавото благословено нешто во животот
Автор: Елена Коцева | 28.7.2020
Се почна од шала. Додека бев бремена не ни помислив на доењето, но дојде денот кога се породив. Бебето го немав видено 4-ри часа. Дојде сестрата и ја прашав каде е моето бебе треба да јаде, таа се насмевна и ми го донесе синот. Прворотка бев но мајчинскиот инстикт ми проработи веднаш. Во тој момент кога го здогледав имав само едно нешто на ум, да го дојам. Го фатив во раце и го ставив на града пре...
Кошмарот кој се претвори во бајковит сон
Автор: Elena Janeva | 28.7.2020
Секогаш кога сум помислувала на дете, првото нешто што ми доаѓаше на ум беше доењето. Толку бајковито, толку интимно, толку слатко, едноставно ти ги разбудува сите емоции и инстинкти. Но, како и се во животот, патот до успехот е трнлив и тежок. Исто и со доењето. Моментот кога ја добив Ана Марија после породувањето, знаев дека ќе ја дојам. Сакав да ја дојам! Подоцна сите ми кажуваа дека да не сака...
Човечето од приказната
Автор: Bojana Gerasimovska Mitev | 29.7.2020
Една зимска ноќ се роди најпрекрасното човече на светот, мало главче, мали рачиња, ножиња, очиња. Тие невини очиња ме гледаа така невино и само мене. Јас така мислев дека ме гледаа бидејќи тоа човече знаеше само за мене. Кога прв пат ме погледна почувствував дека бара да јаде. Го ставив на мојата града ама тоа немаше сила да влече и чекаше да му капне по некоја капка млеко. Како ја стискам градата...
Целиот свет во раце!
Автор: Andriana Samardzieva | 29.7.2020
Долги години чекање... долги и тешки како планина... И како сонце изгреа од зад најтемниот облак. Дојде со сета радост и ми ја подари мене! Како најсветла ѕвезда пратена од небото, блескаше силно во мојата прегратка, како ѕвезда водилка на овој свет! Кога те ставија на моите гради, кога ги видов тие очиња како на срна, поисплашена од мене во тој миг немаше! Цврсто и јасно изговорив дека ќе се бора...


Анкета

imence za nasata princezka?
butterfly queen

Koe ime vi se dopaga najmnogu?

Mia (51%)

Lili (18%)

Lea (31%)


Број на сите гласови: 159

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!