|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Инспиративни приказни од доење
Првото емотивно доење
Автор: Елена Саздовска | 1.8.2020
Моето прво емотивно доење со мојот прв син беше во болница. Уште првиот ден кога ми го донесоа, не можев а да не го изнагледам и го земав на раце и го ставив на гради за да го дојам. Немав од првиот ден млеко. Но од кога повлече за мене тоа беше најубавото нешто да гледам толку мало бебенце цица. Не се откажував и ми дојде млеко после 5-от ден и само го чекав моментот да цица бидејќи мајчиното мле...
Упорноста се исплати
Автор: Jovana manojloska | 1.8.2020
Како секоја жена која за прв пат станува мајка не знае што се случува откако ќе се породи. Во болница пробувавме на сите можни начини бебушкото да цица, и со лажни брадавици но не ни успеваше. После 5 дена во болница си дојдовме дома. Затоа што јас бев породена со царски рез, млекото ми дојде откако се вративме дома, но мојот палавко сеуште не сакаше да ја прифати дојката, секое доближување тој ја...
Мојата приказна за доењето
Автор: Andrijana Siskoska | 1.8.2020
Јас сум мајка на две деца, две години и три месеци и седум месечно бебе.Со првото дете доењето беше доста тешко во првите 4 месеци. Користев пумпа и давав од шприц првите две недели бидејќи бебето немаше сила да цица. Користев силиконски брадавици ама сепак одеше тешко. Дење ноќе доев и се одмолзував секој ден. Пупките ми беа разранети и болеше ужасно многу. Ме спаси кремата Пурелан од Медела (не ...
Доењето со мојата душа Стефани
Автор: Даниела Нацева | 1.8.2020
Живот, судбина, мајка.Се започна едно прекрасно утро на 10 -ти март кога во апартманот се разбудив и до мене ја здогледав мојата мала слатка душа, тоа беше моја душа тоа беше мое дете моето бебенце, мојата Стефани. Ја земав во моите прегратки ја ставив на мојата града и таа веднаш почна да цица, таа мајчина топлина, тоа чувство, таа близина беше прекрасна. По некој ден дојдовме дома млеко во моите...
Храна која живот значи
Автор: Ana Moskova | 31.7.2020
Седум дена од доаѓање на овој свет на моето малечко, бев задржана во болница бидејќи и беа дијагностицирани дехидрираност и намалена родилна тежина. Од медицинските лица бев известена дека немам млеко и дека малото мора да се храни со адаптирано млеко, но мојата желба да го дојам детето беше преголема и си ветив на себеси дека ќе успеам во таа борба. Си набавив електрична пумпа и вештачки брадавиц...
Доењето како процес потежок од самото породување
Автор: Симона Танушевска | 1.8.2020
Прво доење Кога останав бремена бев прилично млада, 20 год. Сонот ми беше да одам до крај и да се породам спонтано, но посакуваното некогаш едноставно не е возможно, така по 2 дена обиди за спонтано породување, одлучија да биде царски рез и така го родив мојот прв син на 21 год. Kако млада мајка неискусна, упорна бев за моето новородено бебе да го добие најдоброто, а тоа е мајчиното млеко. Морам д...
Доењето е најсилната врска помеѓу мајка и бебето
Автор: Irena Karanfilovska | 31.7.2020
Се породив на 1 септември 2019...Но поради дехисценција на раната и примање на антибиотик Ефлоран ми забранија да го дојам бебето. Така беше две недели, моето бебе пиеше адаптирано млеко. Секој час одев кај сестрите, барав млеко, но тие ме бркаа бидејќи сум била досадна со барање млеко. Иако тие не знаеја дека моето бебе тоа млеко не го заситува. И благодарам на една сестра што знаеше какво е моет...
Тоа плаче, јас плачам
Автор: Марина Петкова | 31.7.2020
Навидум се изгледаше едноставно кога други мајки зборуваа за нивни искуства. Првото чувство кога го ставив на града беше вресок, јас уште повеќе се уплашив. Така цело време бебе плаче кога и да го доближам до града. А го доближував секогаш кога ќе го земев во раце, тоа беше врискање необјасниво и секако и јас ќе почнев да плачам зошто не сака да цица. Рефлекс за цицање имаше но никако да цицаме, д...
Доживувањата на една мајка
Автор: Marija Kukulovska | 31.7.2020
Тоа што можеби за некој е лесно и едноставно, за мене беше едно ново доживување, нов предизвик, кој го прифатив од самиот почеток на запознавањето со моето синче. Знаејќи ги предностите на доењето и колку значи мајчиното млеко за бебето, не се двоумев да бидам упорна и заедно со бебето да се навикнеме на таа техника. Со помош на медицинскиот персонал и со многу љубов ги надминавме потешкотиите што...
Новиот начин на живот
Автор: Марија Трајкова | 31.7.2020
Вечерта кога во раце го земав тоа мало и прекрасно бебенце се сретнав со многу предизвици од кои беше и доењето и мислев дали ќе успеам. Вечерта местејќи го на града за миг помислив дека никогаш нема да успеам.Но утрото станав и без да верувам се обидов пак и успеав....


Анкета

Dali?
Jana9

Dali cesto pravite dobri dela?

Da (50%)

Ne (0%)

Koga mislam deka treba (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!