|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

РАЗВОЈ

Зборувајте „бебешки“ со вашето бебе?!

Автор: Редакција Рингераја | 23.8.2022
image

Една неодамнешна студија покажа дека бебешкото зборување (гага, геге, баба, итн.) или зборувањето на начин сличен на бебето помага во развојот на говорот

РАЗВОЈ НА ДЕТЕТО

Кои деца се доцни прозборувачи?

Автор: дипл. Логопед Симона В. Николовска | 11.12.2021
image

Деца на возраст од 2-4 години кои е развиле говорни вештини, а при тоа немаатдијагностицирано неможност, развојни отстапувања, когнитивни или моторниоштетувања, се нарекуваат доцни прозборувачи или LATE TALKERS

image

Логопедот д-р Наташа Чабаркапа ни кажува кој е бавен говор, кој се занимава со развојот на говорот и што ни донесе модерното доба

image

Стоп за лигавото обраќање кон бебињата! Тие учат од вас, па зборувајте им како на кој било возрасен соговорник

image

Една од најголемите дилеми кај родителите е кога е вистинското време да се советуваат со стручно лице ако забележат дека нивното дете има некаква аномалија во говорот

ОЗНАКИ:
image

Секој родител со нетрпение очекува неговото дете да ги изговори првите зборови и да се научи да именува што сака и што го мачи

image

Честитки за Атанас и Тино!

image

Малите деца понекогаш говорат неразбирливо. Колку и да ни е тоа симпатично, доколку не се надминува, треба да посетиме логопед, бидејќи проблемот со говорот е во директна врска со моториката

image

Ви го пренесуваме во целост говорот на Симона Тренчевска, директор на ДАНУ Филантропија, на завршната прес конференција за Прегратка на дар

РАЗВОЈ

Развој на изговорот на гласовите

Автор: Центар за ментално здравје и аутизам ПЗУ КАЛИНКА | 3.10.2012
image

Крикот и плачот ја претставуваат првата вокализација на новороденото. Крикот со време се претвара во плач од кој постепено ќе се формираат гласовите

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

Dali vasiot maz vi pomaga okolu decata?
Sandra PetrusevskaDa,no poretko (43%)

Da,sekako (35%)

Voopsto ne saka da go pravi toa (7%)

Celata rabota ja prevzema toj (2%)

Samo koga sum epten premorena (8%)

Mi plakja pomosnicka (6%)


Број на сите гласови: 89

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!