|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Кога бебињата стари неколку месеци ја примаат првата вакцина, може да се појават несакани ефекти. Погледнете што можете да забележите

image

Издадено е ажурирано упатство од Заедничкиот комитет за вакцинација и имунизација (JCVI), во кое се наведува дека и вакцините Фајзер и Оксфорд против коронавирус МОЖЕ да се даваат на бремени жени доколку се изложени на висок ризик од заразување

image

Епидемиолозите предупредуваат: можна е голема епидемија од мали сипаници

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Пертусис

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Пертусис (или голема, магарешка кашлица) е болест која се јавува какорезултат на инфекција на грлото со бактеријата Bordetella pertussis.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Тетанус

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Тетанус е болест на централниот нервен систем која се карактеризира со грч на мускулите, како резултат на токсинот продуциран од Clostridum tetani. Болеста се јавува доколку настане повреда на кожата и слузниците.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Дифтерија

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Дифтерија е сериозна бактериска болест, која се шири преку респираторниот систем, но исто така се шири и со директни контакти со отворени рани и други секрети.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Детска парализа

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Детска парализа е заразна болест предизвикана од вирус што го напаѓа нервниот систем кај децата до 5 годишна возраст и предизвикува целосна парализираност.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Мали сипаници

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Малите сипаници се акутно вирусно заболување, високо контагиозна (заразна) болест со стапка на секундарно јавување поголема од 90% меѓу невакцинираните лица.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Заушки

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Акутно заразно заболување кое првенствено ги зафаќа паротидните жлезди, но може да бидат зафатени и другите плунковни жлезди, како и половите жлезди, мозочните обвивки и панкреасот. Причинител е вирус (Mumps), кој спаѓа во групата на осетливи вируси.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Рубеола

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Рубеола е вирусна болест, која се јавува во детството. Се шири преку респираторни секрети (носот и устата).

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета


mecence

Dali vi se dopaga imeto Andrej?

da,mnogu (33%)

da (40%)

ne (10%)

nisto posebno (17%)


Број на сите гласови: 125

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!