|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Пертусис (или голема, магарешка кашлица) е болест која се јавува какорезултат на инфекција на грлото со бактеријата Bordetella pertussis.

image
/11


Пертусис се пренесува преку кашлањеили кивање. Ако не се лекува, лицето со пертусис може да ја пренесува болестана други лица до три недели откако се појавила кашлицата. Периодот наинкубација на болеста обично е седум до десет дена, меѓутоа тој може да трае идо три недели.

Пертусис обично започнува исто каконастинка, со течење на носот, умор и понекогаш со малку покачена температура.Потоа се јавува кашлица со напади и длабока воздишка (или пискав глас). Кајмалите деца болеста може да биде многу сериозна, може да престанат да дишат принапад на кашлање и мора да се однесат на доктор.Со вакцинирање можете во голема мерка да јанамалите опасноста од

болеста, меѓутоа таа може повторно да се појави.

На бебињата им се потребни неколку вакцини за дастекнат заштита од болеста. Заради тоа, многуе важно вашето бебе да биде подалеку од лицатакои имаат кашлица за тие да не можат да им пренесатпертусис или други бактерии.

Чувајте го бебетоподалеку од луѓе кои кашлаат.

Во РепубликаМакедонија имунизацијата (вакцинација и ревакцинација) против ова заболување езадолжителна и континуирана во тек на целата календарска година согласнопостоечкиот годишен Календар за задолжителна имунизација.

Фото: 24 најубави фотографии од доење
Погледнете ги овие прекрасни фотографии од доење. Сигурни сме дека ќе ви заигра срцето
114
Најдобра храна за мајките по породувањето
Не можат сите мајки да изгледаат како супер модели, повеќето од нив многу тешко се опоравуваат по породувањето. Најгол...
35
Грижа за мајката по породувањето
Да се биде информиран за тоа што да се очекува, кога и зошто да се побара медицинска помош, не само што ќе ви ја олесни ...
16
10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
9


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

na kolku meseci proodi vaset_o dete
zzaa

na kolku meseci proodi vaset_e dete?

10 meseci (23%)

11 meseci (17%)

12 meseci (14%)

13 meseci (20%)

14 meseci (14%)

15 meseci (12%)


Број на сите гласови: 65

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!