|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто втората бременост е потешка од првата?

Редакција Рингераја, 23.11.2017
Првата бременост вообичаено е магична, затоа што е прва и с? ви е ново. Втората, пак, жените неретко ја нарекуваат полоша од првата. Кои се причините?
Клучни зборови:

image
/11Речиси нема жена која ќе ви каже дека секоја бременост ? била идентична, поради што може да заклучиме дека нивната „тежина“ во голема мера зависи и од другите фактори.

Во тој контекст, постојат неколку мали „проблеми“, поради кои првата бременост е секако полесна од следната.

Па, време е да ви откриеме зошто втората бременост е потешка од првата:

Знаете што ве чека, особено на крајот.

После првата бременост веќе имате доволно свое лично искуство, а низ годините сигурно сте се наслушале и мноштво туѓи. Meѓутоа, фактот што сега имате сознание за тоа што ве очекува на крајот – нема да ви го олесни животот.

Понекогаш, подобро е да живеете во незнаење, но, за жал, тоа не функционира така кога се работи за породувањето.

Речиси нема жена која ќе ви каже дека секоја бременост ? била идентична, поради што може да заклучиме дека нивната „тежина“ во голема мера зависи и од другите фактори.

Во тој контекст, постојат неколку мали „проблеми“, поради кои првата бременост е секако полесна од следната.

Па, време е да ви откриеме зошто втората бременост е потешка од првата:

Знаете што ве чека, особено на крајот.

После првата бременост веќе имате доволно свое лично искуство, а низ годините сигурно сте се наслушале и мноштво туѓи. Meѓутоа, фактот што сега имате сознание за тоа што ве очекува на крајот – нема да ви го олесни животот.

Понекогаш, подобро е да живеете во незнаење, но, за жал, тоа не функционира така кога се работи за породувањето.

Хронично сте ненаспани.

Доколку детето ви е с? уште релативно малечко, па ни во текот на ноќта го немате потребниот мир, веројатно и самите сфаќате зошто втората бременост е потешка.

За време на првата, барем сте можеле да се одморите и наспиете тогаш кога вам ви одговара, а сега често и тоа ви е недопустливо.

1

Секаде го водите детето со себе.

Во текот на првата бременост, сигурно сте имале многу повеќе време за дружење и кафе средби со пријателките, или, пак, нас

Обврските дополнително ве заморуваат.

За време на првата бременост, жените најчесто чувствуваат замор поради хормоните. Додека го очекуваат второто дете, пак, постојаните обврски околу семејството, плус хормоните, ги прават неописливо поуморни и поспани.

Не е ни чудо што тогаш ви е с? речиси двојно потешко.

Често носите две бебиња.

Кога сте бремени со првото дете, внимавате да не кревате ништо тешко. А, при втората бременост, жената честопати нема избор, па покрај тешките кеси, понекогаш го носи и другото дете во рацете.

И тоа може да биде прилично заморно.

2

Не се веселите подеднакво.

Ако првото дете покажува знаци на љубомора, или, пак, негодува секој пат кога ќе се спомне бебенцето во стомакот, јасно ви е зошто е потешко да ја покажете дури и радоста што воопшто сте бремени.

Полесна или потешка – секоја бременост е навистина посебно искуство во животот на една жена. Што мислите вие?

амо да уживате во трудничките денови.

Со мало дете покрај себе, не само што задолженијата ви се чинат понапорни, туку „слободните“ мигови - помалку релаксирачки.

Детето развива јазични навики пред да се роди
Гласот на трудницата развива јазични навики кај нејзиното неродено дете, открија научниците од медицинскиот институт во ...
19
Фотографии од венчавката на Борко Ристовски
Бремената сопруга на Борко Ристовски сподели фотографии од венчавката
9
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
5
Жените кои раѓаат по 33-та година живеат п...
Жените кои раѓаат подоцна во текот на животот живеат подолго и како резултат на подоцнежната бременост кај нив е забележ...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

име за машко дете
macci

првото дете се вика лора

кристијан (24%)

дарио (36%)

филип (40%)


Број на сите гласови: 173

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!