|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто доењето е најдобро?

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Децата кои се доени се многу повеќе заштитени и поотпорни на одредени болести. Тие деца поретко повраќаат и поретко имаат проблеми со варењето на храната.
Клучни зборови:

image
/11


Со што ќе го храните вашето бебе? Мајчино млеко или адаптирано млеко од шишенце?

На вашата одлука ќе влијаат многу работи. Сигурно знаете дека мајчиното млеко е најдобро за вашето дете, затоа што содржи се што му е потребно.

Предности на доењето:
- Доењето е најдобро за здравјето на вашето бебе.
- Доењето е добро за мајчиното здравје.
- Доењето е поекономично.
- Доењето ги поврзува новороденчето и мајката.

Доењето е најдобро за здравјето на вашето бебе

Децата кои се доени се многу повеќе заштитени и поотпорни на одредени болести. Тие деца поретко повраќаат и имаат помалку проблеми со варење на храната. Преку мајчиното млеко детето ги добива сите хранливи состојки кои му се потребни во првите шест месеци од животот.

Доењето е добро за здравјето на мајката

Мајките кои не дојат, често посилно крвават после породувањето, имаат поголема веројатност да добијат рак на јајници и рак на дојка.

Доењето е поекономично

Доењето е најевтиниот начин за исхрана на бебето. Покрај тоа, храната ја имате секогаш спремна, топла и достапна за момент. Доењето е најсоодветно навечер, кога вашето бебе само ќе го стиснете кон себе и не морате да станувате и да подготвувате шишенце со млеко.

Доењето ги поврзува новороденчето и мајката

Помеѓу мајката која дои и нејзиното бебе постои посебна врска.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Осип после висока температура
Розеола, исто така позната како шеста болест (exanthem subitum и roseola infantum) е вирусна болест кај мали деца. Се ка...
7
Дали го вакциниравте Вашето дете?
Дали го вакциниравте Вашето дете против мали сипаници?
6
Ѕвезда на бебе календар за 2020 година - МАРТ
Оваа вечер нека свети најсилно, бидејќи блеснува ѕвездата за месец МАРТ
6
Слатко девојче експресно ја смири својата ...
Кога поголемата сестра Џесика за прв пат ја сретна својата новородена сестра, се случи нешто преслатко. Малата Ванеса по...
6
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?