|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Малите деца се особено подложни на вирусните и бактериски болести, а кога чајчињата и домашните лекови нема да помогнат, неопходно е да им се даваат лекови. Во раната возраст лекарите најчесто препишуваат сирупчиња

image
/11


ПРАВИЛНО ДОЗИРАЈТЕ ГО СИРУПОТ

Соодветната доза е пресудна кога станува збор за давање сирупче. Затоа секогаш треба да ја користите пластичната лажица која се наоѓа во пакувањето. Медицинскиот шприц за еднократна употреба кој може да купи во аптеките е уште еден пример за дозирање на сирупот. Потрудете се содржината од шприцот да не ја ставате директно во грлото, туку почекајте го детето само да ја голтне, за да бидете сигурни дека притоа нема да се засркне.

УБАВО ПОДГОТВЕТЕ СЕ

 

Доколку малечкото се плаши или се противи на пиењето на лекот, подгответе ја дозата скришно. Доколку имате бебе, земете го в раце, завиткајте го во ќебенце и држете го во полукрената позиција. Кога лекот ќе биде во неговата устa, подигнете му ја брадата за да му го олесните голтањето.

И ВИТАМИНИТЕ СЕ БРОЈАТ

 

Пред да му дадете на детето каков било лек, дури и оној за кој верувате дека е безопасен, секогаш консултирајте се со лекар. Може да се случи да ја преминете дозволената доза на витамини и минерали. Железото е еден од тие минерали кој во големи количини може да биде токсичен за децата. Никогаш не му давајте на детето лек за возразни, дури ни во мали дози, како и лек кој му бил препишан на друго дете.

 

 

ИНФОРМИРАЈТЕ СЕ ЗА НЕСАКАНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД ЛЕКОТ

 

Одредени медикаменти можат да предизвикаат алергиски реакции и нуспојави. Доколку вашето дете добие осип или некоја слична реакција од одредено лекарство, обратете му се на вашиот лекар за помош.

ЛЕКОВИ ПРОТИВ БОЛКА

Кај деца помлади од 12 години не се препорачува употребата на Аспирин, бидејќи неговото дејство се врзува со ретки заболувања на мозокот и црниот дроб. Понекогаш Аспиринот се означува и како салицилна киселина. Секогаш проверувајте го составот на лекот. Ибупрофенот не се препорачува кај деца помлади од шест месеци или кај деца кои имаат проблеми со астма. Затоа, парацетамолот за деца може да се применува кај бебиња постари од три месеци. Доколку вашето бебе има висока температура по првата вакцина, педијатарот може да ви препорача користење на парацетамол, но никако немојте да го користите без негова согласност.

РОКОТ НА УПОТРЕБА

Лековите со истечен рок на употреба се неефикасни и опасни за здравјето. Затоа, редовно проверувајте го рокот на употреба на лековите во вашата домашна аптека и ослободете се од сите медикаменти со истечен рок.

 

 

 

ЛЕКОВИТЕ НЕКА БИДАТ ПОДАЛЕКУ ОД ДОФАТ НА ДЕЦАТА

Сите лекови, вклучувајки ги тука и витамините и додатоците за исхрана, ставете ги во специјални кутии кои ќе бидат подалеку од дофатот на децата. Секогаш бидете сигурни дека кутиите се добро затворени а по употребата, вратени на своето место.

ВНИМАТЕЛНО СО АНТИБИОТИЦИТЕ

Понекогаш на вашето дете му се неопходни антибиотици за лечење на некои бактериски инфекции или вирусни заболувања. За оптимално дејство на лековите, потребно е да ги давате во точно определено време и во точно определени дози, а некои и на празен стомак. Доколку забележите дека вашето дете се чувствува подобро по само неколку дена, треба да знаете дека терапијата сепак мора да се прима до крај. Ако ја прекинете, ризикувате дел од бактериите да преживеат и инфекцијата да се врати.

СОВЕТУВАЈТЕ СЕ СО АПТЕКАРОТ

Консултирањето со аптекарот е еден од начините да ги проверите информациите кои ве интересираат во врска со одреден лек. Доколку вашето дете треба да зема два лека истовремено, можно е еден од нив да не делува или пак да предизвика несакани дејства. Затоа, битно е секогаш да се консултирате со вашиот лекар и аптекар.

ИНФОРМИРАЈТЕ СЕ

Кога лекарот му препишал одреден лек на вашето дете, не напуштајте ја неговата ординација сè додека прецизно не ги дознаете деталите во врска со тоа колку често треба лекот да се пие, колку долго и кои се можните контраиндикации. Доколку имате какви било дилеми, секогаш советувајте се со стручно лице.

Кога настинката никако не поминува...
Дали некогаш ви се случило неколку денови откако ќе ви се повлечат симптомите на настинка, повторно да почнете да чувств...
25
Зошто мајките стануваат невидливи по пород...
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек...
6
5 супер моќи кои ги имаат само родителите
Да се биде родител бара целосна посветеност, многу трпение и љубов. Покрај тоа родителите развиваат и други посебни спос...
6
Домашни кашички од зеленчук
Можете и дома, многу брзо и лесно да направите кашички од сезонски зеленчук, кои се богати со витамини. Еве неколку пред...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

од кога бебето во градинка
21mimi

од кој месец го носевте вашето бебе во градинка?

9месеци (18%)

12 месеци (19%)

16 месеци (28%)

го цува негувателка во нашиот дом (9%)

го чуваат нашите рордители (25%)


Број на сите гласови: 95

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!