|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Вашата вагина по бременоста - Што да очекувате?!

Редакција Рингераја, 17.4.2022
Кога сте бремени, вашето тело поминува низ многу промени. Градите ви стануваат големи, косата ви се истанчува, а вагината... па, може да отече

image
/11


 

Изгледот:
Вашата вулва е прекрасна. Усните ви се претрупан. Вашата боја е на место и, коса или гола, изгледа одлично. Меѓутоа, кога сте бремени, вашата вагина може да изгледа малку поинаку. Бидејќи волуменот на крвта ви се зголемува, ќе имате повеќе проток на крв во вагината, крвните садови се полни и вашата вулва може да отече. Зарем бременоста не е убава?
Осветлување на меѓуножјето:
Понекогаш вашето бебе може да изврши притисок врз нервите на грлото на матката и вагината. Кога тоа ќе се случи, може да почувствувате ѕвонење во меѓуножјето. Да, бебе.
Чешање
Дали некогаш сте јаделе што не можете да го изгребете? Ако сте бремени, веројатно имате. Кога очекувате, вашата вагина може да произведе повеќе исцедок. Ова, заедно со намалениот имунолошки систем, може да предизвика прекумерен раст на квасец или бактерии. Совршен пар за инфекција. Не грижете се! Повикајте го вашиот лекар и известете го за да можете да се лекувате, доколку е потребно. Затоа што мамо, немаш време да се чешаш.
Работите можат да станат влакнести
Вашите хормони полудуваат што го стимулира растот на косата, насекаде. Да, дури и на вашиот стомак. Топло. Добри вести? Откако ќе се роди бебето, растот на вашата коса не треба да забави.
Зголемен чувствително
Тој зголемен проток на крв во вашите гениталии не само што ви ги дава тие полни усни туку може и да ја направи вашата вулва чувствителна. Значи, нема депилација за вас, освен ако не сте храбри. Можеби ќе сакате да престанете да се бричите. Само нека расте, нека расте.
Креирање
Вашата вагина има набори и кога е отечена, ридовите и долините се подлабоки и повисоки. И да, тоа може да го зароби воздухот. Значи, нека рипа дами и бидете горди на вашите квифови. бремена си.
Да, вашата вагина ќе помине низ промени. Но, погледнете ја добрата страна, нема да морате да ја дотерате вашата занесена девојка.

Изглед:

Вашата вулва е прекрасна. Усните ви се полни. Вашата боја е на место и, со влакна или без, изгледа одлично. Меѓутоа, кога сте бремени, вашата вагина може да изгледа малку поинаку. Бидејќи волуменот на крвта ви се зголемува, ќе имате повеќе проток на крв во вагината, крвните садови се полни и вашата вулва може да отече. Зарем бременоста не е убава?

 

 

Чешање

Дали некогаш ве чешало нешто што не можете да го почешате? Ако сте бремени, веројатно да. Кога очекувате, вашата вагина може да произведе повеќе исцедок. Ова, заедно со намалениот имунолошки систем, може да предизвика прекумерен раст на габи или бактерии. Совршен пар за инфекција. Не грижете се! Повикајте го вашиот лекар и известете го за да можете да се лекувате, доколку е потребно. Затоа што мамо, немаш време да се чешаш.


Работите можат да станат влакнести

Вашите хормони полудуваат што го стимулира растот на косата, насекаде. Да, дури и на вашиот стомак. Добри вести? Откако ќе се роди бебето, растот на вашата коса не треба да забави.

 

Зголемена чувствителност

Тој зголемен проток на крв во вашите гениталии не само што ви ги дава тие полни усни туку може и да ја направи вашата вулва чувствителна. Значи, нема депилација за вас, освен ако не сте храбри. Можеби ќе сакате да престанете да се бричите. Само нека расте, нека расте.


Дизајнирана

Вашата вагина има набори и кога е отечена, ридовите и долините се подлабоки и повисоки. И да, тоа може да го зароби воздухот. Значи, нека рипа дами и бидете горди на нејзиниот нов дизајн. Бремена сте.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
6
Што чувствува бебето во 9-от месец од брем...
Штом жената дознае дека очекува бебе, нејзиниот живот се менува на начини на кои можеби никогаш не ни замислувала
4
Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
4
Доење за време на бременост
Во неразвиените земји не е чудно да се види жена која дои, иако е бремена. Но во нашиот “развиен дел од светот”, околу т...
3
Анкета

imence
milobebence

koe ime za devojce poveke vi se dopaga?

lina (29%)

nina (22%)

sofija (38%)

mina (11%)


Број на сите гласови: 143

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!