|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Совети за подготовка на градите за доење

Редакција Рингераја, 30.9.2020
Во бременоста се развиваат и млечните канали и млечните меурчиња, а промените се случуваат и на брадавиците кои стануваат набрекнати и чувствителни. Градите се подготвуваат за доење, кое ќе следи веднаш по породувањето
Клучни зборови:

image
/11


 

Дојките во бременоста се менуваат и се подготвуваат за својата улога – лактација. Во бременоста се развиваат и млечните канали  и млечните меурчиња, а промените се случуваат и на брадавиците кои стануваат набрекнати и чувствителни. Градите се подготвуваат за доење, кое ќе следи веднаш по породувањето. Понекогаш колострумот се појавува и пред породувањето, но тоа е сосема нормално и може да се случи кај сите жени, независно од големината на градите.

Не е потребна никаква посебна подготовка на градите за доење, во смисла мачкање со разни кремови и масти. Напротив, сето ова може негативно да влијае  на ефективноста на работата на Монтгомериевите жлезди и да придонесе кон настанување на проблем при доењето.

Уште на почетокот на бременоста може да се забележи зголемување на Монтгомериевите жлезди – тоа се мали испакнатини кои личат на мозолчиња и кои се наоѓаат на кожата на ареолите. Нивната улога е лачење на материи кои ги подмачкуваат и штитат градите од инфекции.

 

Што можете да направите за своите гради во бременоста?

  • Градите во бременоста се зголемуваат. Заради тоа исклучително е важен добар градник. Тоа не смее да ве стега и затоа е потребно во бременоста да се менува неколку пати.
  • Можете нежно да ги масирате градите.
  • Внимавајте на хигиената.
  • Ако чувствувате топлина во градите можете да си ставите ладни облоги.
  • Ако забележите оток, црвенило или болни места на градите, може да се обратите кај вашиот лекар.

 

Упорност во првите денови

За успешно доење пресудна е квалитетната едукација. Научете ја теоријата на исправна положба за доење – се мисли на две работи: положба на бебето во однос на мајката и прифаќање на дојката од страна на бебето.

По породувањето е добро брадавиците да се намачкаат со колострум и да се остават да се исушат. Здравата ѓена е во можност да го дои своето дете независно од тоа дали има мали или големи гради. Според Светската здравствена организација 99% од мајките можат да го дојат своето дете, само во прашање  е колку се упорни да успеат и колку околината се меша во процесот на воспоставување на доење во првите неколку денови по породувањето. Само мал број на жени реално нема да можат да дојат заради некои телесни болести или сосема непредвидени животни ситуации.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Како да се грижите за папочето на бебето?
Папочната врвца треба да падне во одреден временски период и важно е добро да се грижите за него. Погледнете како.
3
Помогнете му на вашето дете да расте прави...
Принова во семејството! Бебе меѓу останатите членови во семејството. Сите се среќни, му се радуваат, го набљудуваат, го ...
3
Што да се прави со бактериите во носот?
За жолто-зелениот секрет од носот е потребна антибиотска терапија. За бистар секрет не е потребна терапија! Тоа е исправ...
3
Анкета

avalentina
avalentina

Koe e poubavo ime za devojce?

anja (37%)

andrea (35%)

matea (29%)


Број на сите гласови: 161

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!