|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Соопштение за јавност!

Cryo Save, Bi-MEK, 2.8.2011
Шестгодишно девојче кое боледува од церебрална парализа лекувано со сопствените матични клетки од крв од папочна врвца

image
/11


 

 

Пред шест години, брачен пар од Португалија, на раѓањето на својата ќерка,  одлучил да ги зачува матичните клетки од крвта на нејзината папочна врвца. Болното девојче оваа недела беше лекувано во САД со нејзините зачувани матични клетки. Трансплантацијата со автологни (сопствени) матични клетки, која се користи во низа клинички студии во изнаоѓање по решенија за растечки број на заболувања, е медицинско чудо кое веќе преминува во редовна употреба.

Одлуката на парот да ги зачува матичните клетки на нивната ќерка, денес може целосно да и го смени животот. Девојчето боледува од неизлечлива болест: церебрална парализа, мозочно заболување кое доведува до голем број на проблеми, вклучувајќи растројства во движењето, тресење на екстремитетите,  спастичност, напади или епилепсија, развојни проблеми, проблеми во учењето и тн. Децата со церебрална парализа имаат потреба од посебна едукација. Сеуште не постои соодветен третман за ова заболување, кое се јавува кај мали деца и само во САД, боледуваат скоро половина милион луѓе.

Револуционерно лекување на церебралната парализа со сопствените матични клетки!

Девојчето од Португалија во моментов е на третман со сопствените матични клетки од папочна врвца на Дуке универзитетот во САД. Се работи за едноставна и безбедна постапка со која пациентот ги добива сопствените матичните клетки по интравенски пат. Девојчето ја добило првата трансфузија со сопствени матични клетки на почетокот на оваа недела. Ваквата терапија со сопствени “автологни” матични клетки досега има покажано добри резултати кај неколку предходно третирани деца.

Лекарите од универзитетот Дуке ги лекуваат децата со церебрална парализа кои имаат зачувано матични клетки од нивната папочна врвца во рамки на клиничка студија.

Голем број на различни заболувања се лекувани со автологни матични клетки

Cryo-Save, водечка семејна банка за матични клетки, моментално има зачувано 175, 000 примероци на крв и ткиво од папочна врвца како и масно ткиво. Сите овие ткива се богати со матични клетки, кои нудат огромен потенцијал за лекување на досега неизлечливи болести. Ваквиот развој на настаните го радува Arnoud van Tulder, CEO на Cryo-Save: ” Ние се гордееме дека можеме да помогнеме во подобрувањето на квалитетот на животот на малото девојче. Јас сум задоволен што гледам дека се поголем број на заболувања сега се лекуваат со автологните матични клетки. Ова нуди многу надеж за голем број семејства. Примероците зачувани во Cryo-Save ги исполнуваат сите највисоки стандарди за терапевтски производи поставени од страна на болниците. Квалитетот во собирањето, транспортот, процесирањето и зачувувањето на матичните клетки секогаш бил и ќе биде наш најголем приоритет.”                                                                 

*** 

Со повеќе од 175 000  зачувани примероци, Cryo Save е водечка банка за матични клетки во Европа и една од најбрзо растечките во светот.  Водена од својата интернационална бизнис стратегија, Cryo Save денес е застапена во 40 земји на три континенти со високо технолошки опремени капацитети во Белгија, Германија, Дубаи, Индија и Франција.   
 


За дополнителни прашања: 

Би- МЕК, ексклузивен претставник на  Cryo-Save во Р.Македонија  тел.  02 3296 990

 

Информации за оваа клиничка студија од областа на церебрална парализа на Duke U:

До мајката која се породи со царски рез
Твоето тело не те „изневери“, бебето е безбедно во твојата прегратка
5
Труднички фустани на познатите
Некои трудници мислат дека веќе не можат да носат тесно и кратко, туку широко и два броја поголемо, но не е така. И во б...
4
Кои се најдобрите години за раѓање дете?
Некои велат дека е најдобро да имате дете во дваесеттите години додека пак другите ве советуваат дека најдобро е во чети...
3
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Содржини на Рингераја
Julie1

Какви содржини најмногу сакате да читате (гледате) на Рингераја?

Стручни артикли од област на гиникологија (42%)

Стручни артикли од област на педијатрија (34%)

Стручни артикли од област на стоматологија (0%)

Артикли за убавина и мода (8%)

Анкети од познати личности и нивните бебенца (5%)

Видео содржини (11%)


Број на сите гласови: 38

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!