|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што прави бебето во првите 70 минути од животот?

Редакција Рингераја, 29.8.2020
Добиените информации на студијата во Шведска се доста интригантни и откриваат какво е однесувањето на новороденчињата во првиот час по раѓањето, кога се оставени во близината на мајката

image
/11


 

Погледнете што прават бебињата во првиот час по раѓањето, кога нема надворешни влијанија:

Минута 0: Бебињата заплакуваат за прв пат, што помага да им се "разбудат" белите дробови.

Минута 2: Кога ќе заплачат, бебињата поминуваат помалку од една минута, мирно и релаксирачки врз градите на мајка си.

Минута 2,5: бебињата почнуваат да се будат, стануваат поактивни и ги отвораат очите за прв пат. Постепено почнуваат да ги движат усните и главата.

Минута 8: Бебињата стануваат поактивни. Ги држат очите отворени подолго време. Започнува да се буди нивниот рефлекс за хранење и почнуваат да ги бараат градите на својата мајка. Ги придвижуваат рацете кон устата и испуштаат шармантни звуци со кои укажуваат дека се гладни.


Минута 18: Сè досега беше исцрпувачки. Време е за нов одмор.

Минута 36: Oдморени и освежени, бебињата повторно ги бараат градите на мајката. Притоа му веруваат на сетилото за мирис, за да го најдат "патот".

Минута 62: Бебињата цицаат. Голтаат мали количини колострум - првото млеко кое е полно со протеини и корисно за нивниот имунолошки систем. Тоа рано доење ги стимулира градите да произведуваат млеко и и помага на матката да се намали побрзо, за да се врати во претходната состојба.

Минута 70: Следува заслужен одмор. Бебињата заспиваат повторно.


Наведените вредности минути се условни и се базираат на истражувањето што е направено меѓу релативно мал број новороденчиња - 28. Истражувањата ќе продолжат, бидејќи целта на научниците е во болниците да се воведат успешни практики и да го  фаворизираат доењето.

Заздравување по вагинално породување
После 9 месеци од бременоста во кои доживеавте многу физички и емоционални промени, конечно сте благословени со бебе. По...
3
Бебешкиот фото албум на Принцот Вилијам
И Принцот Вилијам некогаш беше бебе. Погледнете го неговиот фамилијарен албум со фотографии од неговато најрано детство.
2
Повеќе комфорност, повеќе мајчино млеко
Кога млекото треба да се измолзува..
2
Вежби по породувањето
Вежби кои со дозвола на лекар можат да се прават следниот ден по породувањето со цел да го вратат телото и организмот во...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku dena e naj soodvetno da odite na odmor so malo dete?

5 dena (0%)

7 dena (100%)

10 dena (0%)

15 dena (0%)

20 dena (0%)

Poveke (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!