|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што навистина се случува со вагината по породувањето?

Редакција Рингераја, 16.11.2022
Ви донесуваме некои од најважните одговори на прашањето што ги интересира и мачи идните мајки: „Што навистина се случува со вагината по породувањето?

image
/11


 

Тоа не е типична тема за неврзан разговор на кафе, но одговорите на прашањето како навистина се менува вагината по породувањето ги интересираат сите трудници. Ви пренесуваме некои од најважните факти за вагината по породувањето и се што сте сакале да знаете на таа тема, а не сте сакале да прашате...
1. Може да почувствувате сувост на вагината Без разлика на тоа како сте се чувствувале по породувањето, падот на хормоните предизвикува сувост и чувствителност на вагината, што влијае на недостатокот на сексуална желба и можните непријатности за време на сексуалниот однос. Можеби ќе бидат потребни недели за да се вратите во нормала, особено ако доите. 2. Карличните мускули слабеат Карличните мускули се многу важни за статиката и функцијата на половите органи и мочниот меур, а за време на бременоста и по породувањето слабеат. Колку овие мускули ќе ослабат зависи од неколку фактори, вклучувајќи ја големината на вашето бебе, должината на породувањето, па дури и вашите гени. Вежбањето за време на бременоста и по породувањето е одлична превентивна мерка. Бидејќи мускулите на дното на карлицата не се користат за време на спорт или каква било друга физичка активност, Кегеловите вежби се најпознат начин за одржување на нивната еластичност и функција.
3. Вагинална руптура е една од најчестите последици од породувањето Вагиналната руптура е спонтано (што значи дека докторот не направил засек) кинење на перинеумот (пределот помеѓу вагината и анусот) што се јавува кога бебето излегува низ вагиналниот канал. Ова спонтано пукање најчесто се јавува кај примипарите, ако бебето е поголемо, ако раѓањето е предизвикано или ако се работи за вакуумско раѓање. Постојат четири фази на вагинална руптура, од кои сите може да бидат болни, но некои од нив бараат конци и може да влијаат на вашиот прстен на мускулите. Прочитајте сè што треба да знаете за руптурата на вагината 4. Болка при мокрење Ако ви е тешко да уринирате по породувањето поради шевовите, обидете се да го попрскате местото со топла вода за да ја ублажите болката, а потоа нежно тапкајте го местото со газа за да се исуши. тоа. Исто така, пијте доволно вода бидејќи урината ќе биде поблага и помалку ќе ве боли. 5. Инконтиненција - табу тема по породувањето за која на жените им е непријатно да зборуваат Вагинално породување ја зголемува можноста за развој на стресна уринарна инконтиненција, а почеста е кај жените кои родиле повеќе од еднаш. Стресната инконтиненција најчесто се јавува при кивање, кашлање, смеење и кревање тегови, а обично исчезнува неколку недели по породувањето.
Друг тип е иритната уринарна инконтиненција, која вклучува силна и ненадејна потреба за мокрење. А, исто така, повеќе се развива при вагинално породување, а најважно е што повеќето случаи на уринарна инконтиненција може да се третираат без лекови или хируршка интервенција, преку Кегелови вежби кои ги зајакнуваат карличните мускули, кои лесно се изведуваат насекаде. 6. Потенцијален ризик од пролапс Бременоста и вагиналното породување се најчестите причини за пролапс на карличните органи, особено ако се работи за комплицирана или повеќекратна бременост, новороденче со поголема родилна тежина или долго породување. Исто така, мајките кои веднаш по породувањето почнуваат со физичка работа, многу одат, се наведнуваат и се уморуваат - имаат поголеми шанси да доживеат непријатни симптоми на пролапс на матка или други карлични органи. Добрата вест е дека пролапсот може да се подобри со текот на времето и во зависност од тоа колку е тежок, можеби нема да бара посериозен третман. Поблагите случаи на пролапс може да се третираат со неинвазивни методи. На жената и е најлесно редовно да ги практикува популарните Кегелови вежби кои можат значително да го забават спуштањето на урогениталните органи, доколку се изведуваат правилно и редовно. На ист начин со вметнување на вагинален прстен во вагината се подига мочниот меур, уретрата и се фиксира матката, но за жал - жените чувствителни на производи од латекс не смеат да го користат, а не се ретки ниту воспаленијата предизвикани од прстенот. Плочата покажува зошто времето за опоравување по породувањето е толку важно Спречувањето на пролапс е речиси невозможно бидејќи надворешните фактори како што е породувањето најмногу влијаат на овој проблем. Меѓутоа, она што жената може да го направи за да ги намали шансите за пролапс е да ја регулира исхраната и со тоа да спречи запек, но и да не заборави редовно да прави Кегелови вежби за зајакнување на карлицата.
7. Сексот ќе биде различен Кога преживувате со четири часа сон на ден, идејата да правите нешто друго освен да спиете кога сте во кревет може да изгледа сосема туѓо. Меѓутоа, ако и кога сте подготвени за секс, имајте на ум дека некои работи веројатно ќе бидат малку поинакви. Болка: Во повеќето случаи, болката што ја чувствувате за време на првите неколку сексуални односи по породувањето е сосема нормална и ќе помине. Бидете нежни еден со друг и наскоро работите ќе се вратат како што беа, ако не и подобри Чувствителност и сувост на вагината: Вашиот природен лубрикант најверојатно нема да биде како што беше, па посегнете по вештачкиот заедно со партнерот и бидете креативни. Доење
Vagina posle poroduvanje: 7 raboti koi nikoj ne vi gi kazal
Vi donesuvame nekoi od najvaznite odgovori na prašanjeto što gi interesira i maci idnite majki: „Što navistina se slucuva so vaginata po poroduvanjeto?
Toa ne e tipicna tema za nevrzan razgovor na kafe, no odgovorite na prašanjeto kako navistina se menuva vaginata po poroduvanjeto gi interesiraat site trudnici. Vi prenesuvame nekoi od najvaznite fakti za vaginata po poroduvanjeto i se što ste sakale da znaete na taa tema, a ne ste sakale da prašate...
1. Moze da pocuvstvuvate suvost na vaginata Bez razlika na toa kako ste se cuvstvuvale po poroduvanjeto, padot na hormonite predizvikuva suvost i cuvstvitelnost na vaginata, što vlijae na nedostatokot na seksualna zelba i moznite neprijatnosti za vreme na seksualniot odnos. Mozebi k?e bidat potrebni nedeli za da se vratite vo normala, osobeno ako doite. 2. Karlicnite muskuli slabeat Karlicnite muskuli se mnogu vazni za statikata i funkcijata na polovite organi i mocniot meur, a za vreme na bremenosta i po poroduvanjeto slabeat. Kolku ovie muskuli k?e oslabat zavisi od nekolku faktori, vklucuvajk?i ja goleminata na vašeto bebe, dolzinata na poroduvanjeto, pa duri i vašite geni. Vezbanjeto za vreme na bremenosta i po poroduvanjeto e odlicna preventivna merka. Bidejk?i muskulite na dnoto na karlicata ne se koristat za vreme na sport ili kakva bilo druga fizicka aktivnost, Kegelovite vezbi se najpoznat nacin za odrzuvanje na nivnata elasticnost i funkcija.
3. Vaginalna ruptura e edna od najcestite posledici od poroduvanjeto Vaginalnata ruptura e spontano (što znaci deka doktorot ne napravil zasek) kinenje na perineumot (predelot pomeg?u vaginata i anusot) što se javuva koga bebeto izleguva niz vaginalniot kanal. Ova spontano pukanje najcesto se javuva kaj primiparite, ako bebeto e pogolemo, ako rag?anjeto e predizvikano ili ako se raboti za vakuumsko rag?anje. Postojat cetiri fazi na vaginalna ruptura, od koi site moze da bidat bolni, no nekoi od niv baraat konci i moze da vlijaat na vašiot prsten na muskulite. Procitajte sè što treba da znaete za rupturata na vaginata 4. Bolka pri mokrenje Ako vi e teško da urinirate po poroduvanjeto poradi ševovite, obidete se da go poprskate mestoto so topla voda za da ja ublazite bolkata, a potoa nezno tapkajte go mestoto so gaza za da se isuši. toa. Isto taka, pijte dovolno voda bidejk?i urinata k?e bide poblaga i pomalku k?e ve boli. 5. Inkontinencija - tabu tema po poroduvanjeto za koja na zenite im e neprijatno da zboruvaat Vaginalno poroduvanje ja zgolemuva moznosta za razvoj na stresna urinarna inkontinencija, a pocesta e kaj zenite koi rodile povek?e od ednaš. Stresnata inkontinencija najcesto se javuva pri kivanje, kašlanje, smeenje i krevanje tegovi, a obicno isceznuva nekolku nedeli po poroduvanjeto.
Drug tip e iritnata urinarna inkontinencija, koja vklucuva silna i nenadejna potreba za mokrenje. A, isto taka, povek?e se razviva pri vaginalno poroduvanje, a najvazno e što povek?eto slucai na urinarna inkontinencija moze da se tretiraat bez lekovi ili hirurška intervencija, preku Kegelovi vezbi koi gi zajaknuvaat karlicnite muskuli, koi lesno se izveduvaat nasekade. 6. Potencijalen rizik od prolaps Bremenosta i vaginalnoto poroduvanje se najcestite pricini za prolaps na karlicnite organi, osobeno ako se raboti za komplicirana ili povek?ekratna bremenost, novorodence so pogolema rodilna tezina ili dolgo poroduvanje. Isto taka, majkite koi vednaš po poroduvanjeto pocnuvaat so fizicka rabota, mnogu odat, se navednuvaat i se umoruvaat - imaat pogolemi šansi da doziveat neprijatni simptomi na prolaps na matka ili drugi karlicni organi. Dobrata vest e deka prolapsot moze da se podobri so tekot na vremeto i vo zavisnost od toa kolku e tezok, mozebi nema da bara poseriozen tretman. Poblagite slucai na prolaps moze da se tretiraat so neinvazivni metodi. Na zenata i e najlesno redovno da gi praktikuva popularnite Kegelovi vezbi koi mozat znacitelno da go zabavat spuštanjeto na urogenitalnite organi, dokolku se izveduvaat pravilno i redovno. Na ist nacin so vmetnuvanje na vaginalen prsten vo vaginata se podiga mocniot meur, uretrata i se fiksira matkata, no za zal - zenite cuvstvitelni na proizvodi od lateks ne smeat da go koristat, a ne se retki nitu vospalenijata predizvikani od prstenot. Plocata pokazuva zošto vremeto za oporavuvanje po poroduvanjeto e tolku vazno Sprecuvanjeto na prolaps e recisi nevozmozno bidejk?i nadvorešnite faktori kako što e poroduvanjeto najmnogu vlijaat na ovoj problem. Meg?utoa, ona što zenata moze da go napravi za da gi namali šansite za prolaps e da ja regulira ishranata i so toa da spreci zapek, no i da ne zaboravi redovno da pravi Kegelovi vezbi za zajaknuvanje na karlicata.
7. Seksot k?e bide razlicen Koga prezivuvate so cetiri casa son na den, idejata da pravite nešto drugo osven da spiete koga ste vo krevet moze da izgleda sosema tug?o. Meg?utoa, ako i koga ste podgotveni za seks, imajte na um deka nekoi raboti verojatno k?e bidat malku poinakvi. Bolka: Vo povek?eto slucai, bolkata što ja cuvstvuvate za vreme na prvite nekolku seksualni odnosi po poroduvanjeto e sosema normalna i k?e pomine. Bidete nezni eden so drug i naskoro rabotite k?e se vratat kako što bea, ako ne i podobri Cuvstvitelnost i suvost na vaginata: Vašiot priroden lubrikant najverojatno nema da bide kako što beše, pa posegnete po veštackiot zaedno so partnerot i bidete kreativni. Doenje
Show more
More about this source textSource text required for additional translation information
Send feedback
Side panels
History
Saved
Contribute
5,000 character limit. Use the arrows to translate more.

Тоа не е типична тема за неврзан разговор на кафе, но одговорите на прашањето како навистина се менува вагината по породувањето ги интересираат сите трудници. Ви пренесуваме некои од најважните факти за вагината по породувањето и се што сте сакале да знаете на таа тема, а не сте сакале да прашате.

1. Може да почувствувате сувост на вагината

Без разлика на тоа како сте се чувствувале по породувањето, падот на хормоните предизвикува сувост и чувствителност на вагината, што влијае на недостатокот на сексуална желба и можните непријатности за време на сексуалниот однос. Можеби ќе бидат потребни недели за да се вратите во нормала, особено ако доите.

2. Карличните мускули слабеат

Карличните мускули се многу важни за статиката и функцијата на половите органи и мочниот меур, а за време на бременоста и по породувањето слабеат. Колку овие мускули ќе ослабат зависи од неколку фактори, вклучувајќи ја големината на вашето бебе, должината на породувањето, па дури и вашите гени. Вежбањето за време на бременоста и по породувањето е одлична превентивна мерка. Бидејќи мускулите на дното на карлицата не се користат за време на спорт или каква било друга физичка активност, Кегеловите вежби се најпознат начин за одржување на нивната еластичност и функција.

3. Вагинална руптура е една од најчестите последици од породувањето

Вагиналната руптура е спонтано (што значи дека докторот не направил засек) кинење на перинеумот (пределот помеѓу вагината и анусот) што се јавува кога бебето излегува низ вагиналниот канал. Ова спонтано пукање најчесто се јавува кај примипарите, ако бебето е поголемо, ако раѓањето е предизвикано или ако се работи за вакуумско раѓање. Постојат четири фази на вагинална руптура, од кои сите може да бидат болни, но некои од нив бараат конци и може да влијаат на вашиот прстен на мускулите. 

4. Болка при мокрење

Ако ви е тешко да уринирате по породувањето поради шевовите, обидете се да го попрскате местото со топла вода за да ја ублажите болката, а потоа нежно тапкајте го местото со газа за да се исуши. тоа. Исто така, пијте доволно вода бидејќи урината ќе биде поблага и помалку ќе ве боли.

5. Инконтиненција - табу тема по породувањето за која на жените им е непријатно да зборуваат

 Вагинално породување ја зголемува можноста за развој на стресна уринарна инконтиненција, а почеста е кај жените кои родиле повеќе од еднаш. Стресната инконтиненција најчесто се јавува при кивање, кашлање, смеење и кревање тегови, а обично исчезнува неколку недели по породувањето.
Друг тип е иритантна уринарна инконтиненција, која вклучува силна и ненадејна потреба за мокрење. А, исто така, повеќе се развива при вагинално породување, а најважно е што повеќето случаи на уринарна инконтиненција може да се третираат без лекови или хируршка интервенција, преку Кегелови вежби кои ги зајакнуваат карличните мускули, кои лесно се изведуваат насекаде.

6. Потенцијален ризик од пролапс

Бременоста и вагиналното породување се најчестите причини за пролапс на карличните органи, особено ако се работи за комплицирана или повеќекратна бременост, новороденче со поголема родилна тежина или долго породување. Исто така, мајките кои веднаш по породувањето почнуваат со физичка работа, многу одат, се наведнуваат и се уморуваат - имаат поголеми шанси да доживеат непријатни симптоми на пролапс на матка или други карлични органи. Добрата вест е дека пролапсот може да се подобри со текот на времето и во зависност од тоа колку е тежок, можеби нема да бара посериозен третман. Поблагите случаи на пролапс може да се третираат со неинвазивни методи. На жената и е најлесно редовно да ги практикува популарните Кегелови вежби кои можат значително да го забават спуштањето на урогениталните органи, доколку се изведуваат правилно и редовно. На ист начин со вметнување на вагинален прстен во вагината се подига мочниот меур, уретрата и се фиксира матката, но за жал - жените чувствителни на производи од латекс не смеат да го користат, а не се ретки ниту воспаленијата предизвикани од прстенот. 

1

7. Сексот ќе биде различен

Кога преживувате со четири часа сон на ден, идејата да правите нешто друго освен да спиете кога сте во кревет може да изгледа сосема туѓо. Меѓутоа, ако и кога сте подготвени за секс, имајте на ум дека некои работи веројатно ќе бидат малку поинакви.

Болка: Во повеќето случаи, болката што ја чувствувате за време на првите неколку сексуални односи по породувањето е сосема нормална и ќе помине. Бидете нежни еден со друг и наскоро работите ќе се вратат како што беа, ако не и подобри

Чувствителност и сувост на вагината: Вашиот природен лубрикант најверојатно нема да биде како што беше, па заедно со партнерот посегнете по вештачкиот и бидете креативни.

Доењето може да има негативно влијание врз вашиот сексуален живот: доењето ви помага да се поврзете со вашето бебе и да обезбедите основни хранливи материи, но исто така може да доведе до сувост на вагината поради пониските нивоа на естроген. Ако не доите, вагиналната влага треба да се врати во нормала за неколку недели.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Мистерија на плодовата вода
Кои фази на развој на плодот и плодовата вода постојат и како треба да реагирате во одредени ситуации, дознајте од мини ...
4
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
4
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
4
Кои се знаците на инфекција по царски рез?
Инцизија и инфекции на матката се релативно чести по царски рез. Дознајте за вообичаените симптоми на инфекција по царск...
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?