|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Детски песнички

image
/11


 

 

Како вратар ранобуден, како вратар вреден

ги отвори ширум сите училишни врати,

на децата бодри од одмор да дојдат

порака им прати.

 

Како сликат талентиран, како сликар в занес

со палета нова, со различни бои,

цвеќиња и тревки, трепетливи лисје,

пак пожолте тој.

 

Како берач неуморен, како берач весел,

занесен во смеа непресушна, в песни,

низ градини плодни, низ лозја мине

со стапалки лесни...

 

Септември, септември, ти месецу убав,

од срце те сака секој од нас знај

со радост со среќа полни се во тебе,

секој ден и час...

 

 

Душко Аврамов

 

 

 

 

Со најразлични боички

лисјата ги бои,

на дрвјата златни

облеки им крои.

 

По градини, лозја

плодови зрее,

по ниви, ораници

лебно жито сее.

 

И порака праќа

до децата право:

- Првачиња среќно,

првачиња здраво!

Сиромаио и арно да речи, никој не го слуша
Приказни од Марко Цепенко
3
Денес се празнува Успение на Пресвета Бого...
Денес се прославува еден од најголемите христијански празници Успение или Воскресение на Пресвета Богородица, познат как...
3
Малите рачиња играат и плескаат
Детско катче
2
Слатки слатки песнички
Песни за најмалите
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali so trcanjeto i pesacenjeto po lenta (sprava) se slabee?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!