|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Програма за (само)вработување на самохрани мајки

Business Confederation of Macedonia, 15.5.2017
Оваа програма ги опфаќа учеснички од Скопје, Битола и ШтипШто ќе добијат учесничките во програмата:

image
/11


 

Програмата е дизајнирана за да им понуди помош при вработување и самовработување на самохраните мајки. Преку циклус од пет обуки тие ќе добијат знање и вештини кои реално се потребни на пазарот на труд, потоа пријавените учеснички ќе добијат можност да соработуваат со жени претприемачки кои ќе бидат нивни менторки и ќе им пружат поддршка и совети како полесно да најдат вработување или да отворат свој бизнис, и исто така учесничките ќе добијат можност за пракса во компанија преку која ќе можат да ги зајакнат на сопствените вештини и згоелмени можности за вработување.

Оваа програма ги опфаќа учеснички од Скопје, Битола и Штип

Што ќе добијат учесничките во програмата:

I.        Учество во 5 сертифицирани краткорочни обуки на следниве теми:

1.       Асертивност во професионална комуникација.

2.       Лидерство и тимска работа.

3.       Менаџмент на задача, себе и време.

4.       Претприемништво и пазар

5.       Вработување и (само)вработување – вклучува изработка на ЦВ/мотвационо писмо и ли бизнис план

 

II.      Сертифицирана вокациона обука за занимање кое им е потребно на бизнис компаниите кои учествуваат во програмата, се цел да се овозможи евентуално вработување на учесничките во некоја од компаниите кои се дел од програмата.

 

III.    Поддршка од ментор (успешна жена претприемач), која ќе им помогне на оние заинтересирани за започнување на сопствен бизнис поефикасно да го спроведат тој процес (поддршката се однесува на споделување совети, искуства и контакти кои ќе им послужат на учесничките да се справат со потешкотиите во започнување на бизнис, изнаоѓањето на клиенти и вообичаените проблеми со кои се среќава секој нов претприемач).

 

IV.    Вмрежување – преку програмата учесничките ќе бидат во контакт со други претприемачи – потенцијални клиенти, бизнис партнери или работодавачи, кои ќе им го олеснат процесот на наоѓање работа и започнување бизнис.

 

V.      Директни информации и конкретни совети од релевантни институции и за достапните мерки, субвенции и други типови на олеснувања и поволности при вработување и започнување сопствен бизнис.

 

VI.    Информации за можности за вработување во компаниите кои членуваат во програмата.

 

VII.  Психосоцијална поддршка – неделни средби за споделување на искуствата и предизвиците во процесот на вработување и само- вработување, со цел взаемна поддршка од останатите учеснички во програмата.

ЗА ВРЕМЕ НА СИТЕ АКТИВНОСТИ НА ПРОЕКТОТ ОБЕЗБЕДЕН Е ПРОСТОР И СТРУЧНИ ЛИЦА ЗА ЧУВАЊЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА.

Доколу сте заинтересирани своето учество може да го пријавите на ea@bcm.mk.

Исто така доколку имате потреба од дополнителни информации обратете се на ea@bcm.mk или јавете се на 02/322 4762

Рокот за пријавување е до 19.05.2017 

Водич низ Рингераја
Погледнете го списокот на алатки кој секако ќе Ви затреба еднаш во животот. Погледнете што се' можете да најдете на Ваши...
3
Денес е ден на планетата Земја!
Наскоро воздухот ќе биде толку загаден, што ќе дишеме на сопствена одговорност...
3
Како најлесно до целосна здравствена заштита?
Свесни сме дека спокојноста и мирот во секојдневното живеење се бесценети и се единствено вистински нарушени доколку нас...
3
Соработка со Рингераја
Отворени сме за соработка, доколку сте заинтересирани Ве повикуваме да не исконтактирате.
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

najubavo masko ime
milijanastefan (16%)

filip (21%)

ivan (7%)

luka (30%)

josif (4%)

damjan (22%)


Број на сите гласови: 91

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!