|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Подготовка за породување

Редакција Рингераја, 7.2.2024
Дознајте што се' ве чека на породувањето

image
/11


Се плашам од чинот на породување. Како да го надминам стравот?

Кога зборуваме за породување, обично за тој настан се поврзани приказни за болки, страв, непријатности. Трудниците, како и сите останати, се плашат од непознатото. За да го надминете тој страв најдобро е да бидете добро упатени за она што ве чека во породилната сала. Ако знаете како навремено да препознаете дека породувањето започнало и кои се неговите фази од моментот кога ќе започне, до моментот кога покрај вас ќе лежи бебето, породувањето нема да го доживувате како енигма.

 

Кога да очекувам дека ќе се породам?

Веројатниот термин за породување е датумот на кој треба од прилика да се породите. Бременоста влегува во термин со полни 37 недели, што значи дека породувањето се очекува од 38 до 42 недела на бременост.

 

Како настануваат контракциите?

Контракциите претставуваат стегање и отпуштање на мускулите на материцата што доаѓа под влијание на одредени хормони и доведува до истиснување на бебето од материцата.

Кога породувањето ќе започне, постојат два вида на контракции: првите се контракции кои траат подолго и кои се јавуваат во првата фаза на породувањето, па стануваат се појаки и појаки. Вториот вид на контракции се напони, кои во втората фаза од породувањето доведуваат до раѓање на бебето.

 

Колку треба да бидам отворена за да почне породувањето?

Под дејство на одредени хормони и контракции, грлото на матката се менува на неколку начини – омекнува и се скратува, за на крај да се изедначи со долниот дел на материцата. Истовремено се шири и од комплетно затворено станува 10 cm отворено, пред самото породување. Во тек на породувањето родилката се отвора, односно и се шири материцата, а бебето ќе излезе кога вагината ќе биде отворена 10 сантиметри (прсти).

 

Што се тоа лажни контракции?

Бракстон - Хиксовите контракции се т.н. лажни контракции. Тоа се неправилни контракции кои ја подготвуваат материцата за породување. Тие не се толку болни колку вистинските контракции, не се регуларни и не се зголемува нивниот интензитет.

Колку повеќе се приближува терминот за породување, овие лажни контракции можат да се јавуваат се почесто, но немаат некоја вообичаена шема на појавување, па се случува да престанете да ги чувствувате доколку нешто работите, или се движите.

 

Сите ми кажуваат дека стомакот ми се спуштил. Дали е тоа знак дека наскоро ќе се породам?

Околу четири недели пред породувањето, а може и подоцна, ќе почувствувате дека стомакот ви се спуштил и дека полесно дишете. Исто така ќе почувствувате дека немате тегоби во желудникот. Тоа не значи дека ќе се породите во рок од 24 часа, но бидете сигурни дека средбата со бебето е многу блиска.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
5
Различни позиции на бебињата во матката
За време на бременоста, бебето во текот на својот развој се движи во неколку различни позиции. Како што се приближува да...
4
Кога ќе почне да ми се познава стомачето?
Ова е прашањето кое си го поставуваат сите трудници. Дали постојат правила, или се е индивидуално, ви откриваме во овој ...
4
Дали е нормално крварењето за време на бре...
Глетката на крв никогаш не е добредојдена кога сте бремени. Факт е дека крварењето во бременоста е доста честа појава, о...
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?