|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Кога доаѓа време да се уреди подот, често пати паѓа дилемата дали да се избере паркет или ламинат. И двата производи имаат позитивни и негативни страни, а изборот треба да се направи според потребите, видот на објектот, финансискиот фактор
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Во минатото паркетот беше масовно употребуван, а денеска ламинатот добива на значење и дел од пазарот. Со зголемувањето на популарноста на ламинатот, луѓето често пати се прашуваат што да изберат.

Ламинат. Конкуренција на популарниот паркет. Достапен е во многу дизајни и симулации на изглед на дрво (најчесто), камен и други природни шари. Површината на ламинатот е поиздржлива во однос на избледување, влага и оставање флеки, но недостатокот е што лесно се гребе, а тешко или невозможно е да се поправат изгребаните делови, за разлика од паркетот. Ламинатот е лесен за одржување и чистење, а исто така има долг век на траење. Ламинатите не се чувствителни на Сонце. Многу производители нудат гаранција од 5, 10, па дури и над 20 години доколку физички не се оштети. Ламинатите се лесни за инсталација.

Паркет. Инсталацијата е долготраен процес во повеќе фази и потребна е интензивна работа. Откако првично ќе се намести по потребни процедури, потребно е финиширање со брусење и лакирање. Кај чистењето потребна е претпазливост да не се оштети лакот од хемикалии за чистење. На пазарот постојат специјални средства за чистење и полирање на паркет. Паркетот доколку се изгребе постои можност за лесна поправка со брусење и повторно лакирање. Паркетите се чувствителни на сонце, т.е со долготрајна изложеност на силни сончеви зраци може да дојде до избледување и промена во изгледот. Најголем непријател на паркетите е влагата па затоа треба да се внимава паркетот да биде секогаш сув. Исто така не се прапорачува инсталација на паркет во простории со висок процент на влага. Паркетите придонесуваат за вредноста на домот. Имено, оние домови кои се со паркет се продаваат побрзо од оние со други видови на под. Што се однесува до декорот, паркетот се вклопува и во традиционалниот и во модерниот дизајн.

Отстранете ги темните кругови околу очите ...
Кафето содржи значителни количини на многу различни антиоксиданти, вклучувајќи хидроксинамични киселини и полифеноли. Хи...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Вајолет Афлек се подготвува за сестричка
Малата Вајолет Афлек е забележана на училиште неиспуштајќи ја од раце својата кукличка бебе. Погледнете ги фотографиите ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Име за женско дете
Jana9

Кое од овие неколку наведеи имиња ви се допаѓа?

Јана (43%)

Ангела (17%)

Милена (12%)

Магдалена (8%)

Симона (8%)

Стефанија (11%)


Број на сите гласови: 72

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!