|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

НЕ, за мобилниот во бременоста!

Редакција Рингераја, 1.6.2012
Спиете со мобилниот, а бремени сте? Се надеваме дека откакао ќе ја прочитате статијава, нештата ќе се променат...

image
/11


 

 

Американските научници се обидоа да откријат како зрачењето од мобилниот телефон влијае на мозокот на фетусот и нивното откритие треба да почне да се применува во секојдневниот живот.

 

Истражувањето го спровеле со 32 бремени стаорци, кои ги поделиле во 4 групи. Првата група ја зрачеле 10 мин. , другата 30 мин. , третата 60 мин. , додека пак четвртата група не ја ставиле под зрачење.

 

Секоја група ја зрачеле три пати дневно од првиот ден на бременоста и така 20 дена. На 21-иот ден го тестирале нивниот мозок.

 

"Низ ова истражување, заклучивме дека примањето на микробранови од мобилните уреди можат да наштетат на мозокот на фетусот." - изјави еден од научниците вклучен во истражувањето.

 

СОВЕТ:

Целта на ова истражување не е во тоа да се престане со користење на мобилниот телефон, бидејќи во денешно време тоа е невозможна мисија, но кога не се користи мобилниот да е поставен ПОДАЛЕКУ ОД ВАШЕТО ТЕЛО.

 

Се надеваме дека овој факт ќе биде корисен и поучен за Вас. Вашето здравје и здравјето на Вашето дете мора да бидат на прво место.

Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
3
Крварење во првото тромесечје од бременоста
Крварењето во првото тромесечје од бременоста е знак дека постои некаков проблем.
3
На гости кај Надица Фирфова
Денес матичните клетки од папочна врвца успешно се користат за третман на повеќе од 70 заболувања од крвно потекло и пов...
3
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koe zensko ime poveke vi se dopaga
Admin

dragi mamicki ve molam pomognete mi da go izberam imeto na moeto bebe

rebeka (9%)

helena (11%)

viktorija (32%)

kludija (5%)

nina (40%)

amalija (4%)


Број на сите гласови: 111

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!