|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најчести грешки при бањање на бебе

Редакција Рингераја, 6.3.2023
Освен температурата на водата, еве на што друго треба да внимавате

image
/11


Ви претстои непозната задача, на бебето му паднал папокот и според упатствата што сте ги добиле на излегување од породилиштето, можете за прв пат да го капете новороденчето. Бебињата генерално не се плашат од вода до првите 6 месеци од животот, но уживајте во неа бидејќи нивното сеќавање за лебдење во плодовата вода е сè уште живо, но само затоа што се кревки и мали, можете да се чувствувате несигурни.

Ако сте родител-почетник и не сте сигурни како да се „постапите“ со вашето бебе, побарајте помош од поискусен родител или побарајте здравствен посетител да ви помогне при првото капење.
Бидејќи телото на новороденчето сè уште нема способност да ја регулира телесната температура, важно е водата да биде доволно топла, но и температурата во просторијата каде што го капете детето да биде соодветна.
o Наместо да ви кажуваат што треба, можеби е подобро да се фокусирате на тоа што не треба да правите кога го капете бебето и кои се најчестите грешки што ги прават родителите во оваа активност што може да биде задоволство и за вас и за вашето дете, но исто така време за приближување.
првото капење на новороденчето
ИЗВОР: SHUTTERSTOCK
1. Не брзајте со првото капење
Како што сите знаеме, бебињата се раѓаат со лак, природен био-филм кој ја штити кожата и потребно е да се почека таа да се ресорбира по раѓањето. Имено, витаминот Е и меланин во верникс имаат антиоксидантна функција, а некои научници сметаат дека верниксот содржи феромони, кои делуваат на врската помеѓу мајката и детето. Затоа, не само што треба да чекате папочната врвца да се исуши и да падне, туку и лакот да се впие во кожата, а сето тоа трае околу 10 дена по раѓањето. Додека тоа не се случи, избришете го влажното лице на бебето и интимните делови од телото со влажна памучна газа.
2. Бебињата не работат во рудникот, не треба да се капат премногу често
Така, кожата на бебето е потенка и почувствителна од кожата на возрасен, па честото капење може само да ја исуши и да ги измие природните масла кои се наменети да го заштитат. Доволно е да се капе дете три пати неделно, а до првиот роденден и повеќе од тоа е премногу.
3. Без премногу производи за нега
Бидејќи кожата на бебето е чувствителна, хемикалиите и мирисите присутни во производите за бебиња може да ја иритираат. Ако не можете да се воздржите од користење на детска козметика, изберете на природна основа. Педијатрите во првите неколку месеци препорачуваат да додадете само малку маслиново или бадемово масло во водата за капење.
4. Не претерувајте со високата температура на водата
Водата не треба да биде ниту премногу топла ниту премногу ладна. Она што вие го сметате за идеална температура секако не е идеална за новороденче. Не двоумете се да земете термометар за да се уверите која е температурата на бањата која треба да биде помеѓу 35 и 37 степени, а температурата на воздухот околу 23 или 24 степени.
5. Не ги оставајте работите што ви се потребни во друга просторија
Барем додека детето не наполни три години, никогаш не го оставајте без надзор во кадата. Подгответе се што ви треба за капење за да ви биде при рака. Кај новороденчињата особено е важно да имате крпа во која ќе го завиткате бебето бидејќи, како што рековме, поради неможноста да се регулира телесната температура, бебињата се чувствителни на промени додека ги вадите од потопла вода на постудено место. .

Ви претстои непозната задача, на бебето му паднал папокот и според упатствата што сте ги добиле на излегување од породилиштето, можете за прв пат да го капете новороденчето. Бебињата генерално не се плашат од вода до првите 6 месеци од животот, но уживајте во неа бидејќи нивното сеќавање за лебдење во плодовата вода е сè уште живо, но само затоа што се кревки и мали, можете да се чувствувате несигурни.

Ако сте родител-почетник и не сте сигурни како да се „постапите“ со вашето бебе, побарајте помош од поискусен родител или побарајте патронажна сестра да ви помогне при првото бањање.

Бидејќи телото на новороденчето сè уште нема способност да ја регулира телесната температура, важно е водата да биде доволно топла, но и температурата во просторијата каде што го капете детето да биде соодветна.

Наместо да ви кажуваат што треба, можеби е подобро да се фокусирате на тоа што не треба да правите кога го капете бебето и кои се најчестите грешки што ги прават родителите во оваа активност што може да биде задоволство и за вас и за вашето дете, но исто така време за приближување.


1. Не брзајте со првото капење

Како што сите знаеме, бебињата се раѓаат со лак, природен био-филм кој ја штити кожата и потребно е да се почека таа да се ресорбира по раѓањето. Имено, витаминот Е и меланинот во верниксот имаат антиоксидантна функција, а некои научници сметаат дека верниксот содржи феромони, кои делуваат на врската помеѓу мајката и детето. Затоа, не само што треба да чекате папочната врвца да се исуши и да падне, туку и лакот да се впие во кожата, а сето тоа трае околу 10 дена по раѓањето. Додека тоа не се случи, избришете го влажното лице на бебето и интимните делови од телото со влажна памучна газа.


2. Бебињата не работат во рудник, не треба да се капат премногу често

Така, кожата на бебето е потенка и почувствителна од кожата на возрасен, па честото капење може само да ја исуши и да ги измие природните масла кои се наменети да го заштитат. Доволно е бебето да се капе три пати неделно, а до првиот роденден и повеќе од тоа е премногу.

 

1


3. Без премногу производи за нега

Бидејќи кожата на бебето е чувствителна, хемикалиите и мирисите присутни во производите за бебиња може да ја иритираат. Ако не можете да се воздржите од користење на детска козметика, изберете на природна основа. Педијатрите во првите неколку месеци препорачуваат да додадете само малку маслиново или бадемово масло во водата за капење.


4. Не претерувајте со високата температура на водата

Водата не треба да биде ниту премногу топла ниту премногу ладна. Она што вие го сметате за идеална температура секако не е идеална за новороденче. Не двоумете се да земете термометар за да се уверите која е температурата на бањата која треба да биде помеѓу 35 и 37 степени, а температурата на воздухот околу 23 или 24 степени.


5. Не ги оставајте работите што ви се потребни во друга просторија

Барем додека детето не наполни три години, никогаш не го оставајте без надзор во кадата. Подгответе се што ви треба за капење за да ви биде при рака. Кај новороденчињата особено е важно да имате крпа во која ќе го завиткате бебето бидејќи, како што рековме, поради неможноста да се регулира телесната температура, бебињата се чувствителни на промени додека ги вадите од потопла вода на постудено место.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Научете го детето да заспие само
Овој план се базира на методот кој го развил Др. Ричард Фербер во својот центар за нарушувања во спиењето, во Детската б...
5
Мамичке, ова е вистината за моето спиење
Спиењето е еден од главните проблеми кој го имаат младите родители. Еве неколку информации како мојот сон да не биде ваш...
4
Видови брашно без глутен и како да ги кори...
Популарни замени за брашно
4
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
4
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?