|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

До која возраст децата треба да преспиваат?

Редакција Рингераја, 11.7.2020
Кога децата престануваат да спијат во текот на денот? Ако го поставите ова прашање на жена која има мало бебе, таа сигурно ќе ве праша во паника: "Чекај, ќе престане попладневната дремка?"

image
/11


Но, бебињата не се единствените што ги „наполнуваат батериите“ за време на спиењето, на многу мајки и татковци им е тешко да се ослободат од попладневните дремки и тоа е драгоцено време да се одморат од секојдневниот живот.

 

Но, како што растат децата, така престануваат и попладневните дремки. Прочитајте ги одговорите на најважните прашања во врска со спиењето на децата во текот на денот.

 

Зошто е важна попладневната дремка?

Мозокот на вашето бебе апсорбира и обработува неверојатна количина на информации секој ден. Дури и при најобичната прошетка во паркот или соседството, тоа ќе ги наполни своите сетила со нови сцени, звуци и мириси. Сè е ново за нив и тие имаат многу работа. Многу студии покажуваат дека на бебињата им треба дремка за да ги одморат мозоците и да ја обноват својата енергија.

 

Експертите велат дека овие периоди на одмор им олеснуваат да научат нови работи и им помагаат подобро да запомнат. На пример, во една студија, истражувачите ги учеле тригодишните деца со  глаголи. Децата беа поделени во две групи - едната што после тоа имала попладневна дремка и друга група на деца кои не преспивале. Резултатите покажаа дека децата од првата група научиле многу повеќе нови зборови.

 

Исто така, попладневната дремка многу влијае на расположението на вашето дете, а кој не сака среќно и весело дете, нели? Друга студија вели дека децата кои пропуштиле само една од нивните дневни дремки, покажуваат зголемена вознемиреност, полошо расположение и помалку интерес за светот околу нив.  

 

Колку долго и често треба да спијат децата во текот на денот?

Новороденчињата обично спијат од 16 до 18 часа на ден во блокови од 30 минути до четири часа помеѓу доењето. Вие самите знаете дека тие штом повеќе спијат, бебињата се помирни и подебелки.

Штом децата стануваат поактивни, должината и фреквенцијата на попладневните дремки може да варира од дете до дете. На пример, ако имате бебе кое спие малку и се буди брзо, не грижете се, за две години може да стане голем спанко, чие дремење ќе трае до два до три часа на ден.

 

Во една студија, истражувачите ги дефинирале навиките за спиење во примерок од 172 деца на возраст од новороденчиња до деца од седум години:

 

Возраст од 9 до 12 месеци - бебињата обично имаат две попладневни дремки.

Возраст од 15 до 24 месеци - истата група бебиња спие еднаш во текот на денот околу два часа.

Возраст 3 години - Повеќето деца сè уште имаа попладневна дремка, но стапката се намали.

Возраст 5 години - мал број деца сè уште спиеле во текот на денот.

Возраст 7 години - скоро сите деца престанаа да спијат на попладне.

 

 

Значи, кога престануваат попладневните дремки?

Повеќето деца престануваат да имаат попладневна дремка на возраст меѓу 5 и 7 години, но дали е тоа добро за нив? Како и за многу други работи кога станува збор за децата, нема прецизен одговор. На пример, на малите деца им треба 11 до 14 часа спиење во текот на денот, но многу од нив спијат здраво во текот на ноќта, додека други го надополнуваат тоа во текот на денот.

 

Како да знаете дали на вашите деца се уште им е потребна попладневна дремка?

Обрнете внимание на знаците што ги покажува вашето дете. Ако тоа има потреба од сон, веројатно ќе забележите дека ги трие очите, дека станува нервозно, нестрпливо или е во лошо расположение. Без оглед на возраста, ако вашето дете се спротивстави на спиењето, но сепак го покажува ваквото однесување, можеби треба да најдете начин да го легнете да преспие.

 

Еве неколку начини како да направите децата полесно да спијат:

 

Пуштете му смирувачка музика.

Прочитајте им книга во затемнета просторија.

Нежно масирајте ги пред да затегнете.

 

 

Како да знаете кога е време попладневните дремки да престанат?

Ако забележите дека вашето дете има премногу енергија, тогаш е веројатно подготвено да престане да преспива на попладне. Еве неколку упатства за тоа како да се препознае таквото однесување:

 

Детето не покажува знаци на замор за време на периодот на спиење и трча низ собата за да одбие спиење

По прескокнувањето на дремката, детето не покажува никакви негативни ефекти - летаргија, лошо расположение и слично.

Тоа редовно спие на попладне, но се борите да го натерате да спие навечер.

Ако го забележите горенаведеното однесување, обидете се да ја прекинете рутината со дневен одмор. Ако по некое време забележите дека сè уште има негативни ефекти и дека детето покажува знаци на замор, повторно воведете попладневна дремка.

 

Ако, од друга страна, забележите дека вашето дете е среќно и енергично и без попладневно дремат, тогаш одлуката да се прекине оваа навика беше добар избор.

Интервју со Нора Шаќири Марковиќ
Нора Шаќири и Марко Марковиќ на 6 април станаа родители на нивното прво дете Ијан. За тоа како течеше породувањето, со к...
117
11 правила за воведување на цврста храна
Воведувањето на цврста храна не би требало да биде оптоварување ни за детето, ни за мајката, а при изборот на продукти м...
4
Развојни патокази кај 5 месечно доенче
Во петтиот месец бебето станува љубопитно за околината, внимателно следи сe што се случува околу него и се обидува актив...
4
Фото: Ешли Грам гола го дои своето бебе
Plus size моделот Ешли Грем се фотографира гола за магазинот Elle како го дои своето бебе
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Име
ema 3

Кое женско име според вас е најубаво?

Јосипа (7%)

Клара (21%)

Дарија (40%)

Глорија (6%)

Константина (14%)

Лорена (11%)


Број на сите гласови: 307

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!