|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Генијален трик за да му дадете лек на вашето бебе

Редакција Рингераја, 19.4.2021
Да се ??има болно бебе е доволно тешко. Не ви е потребен дополнителен стрес при обидот да му дадете лекови на вашето бебе. Оваа мајка има генијален трик

image
/11


 

Многу бебиња или ќе го плукаат или ќе одбијат да го земат целосно.
И, ако постоете на минимален сон, што е прилично дадено кога имате лошо бебе за кое треба да се грижите, веројатно ви е тешко да размислите за нови начини да го усогласите вашето малечко за да го проголта лекот.
Не плашете се. Една мама го сподели последниот упад за да го натера вашето бебе да пие лекови.
Мама Хелена Ли е медицинска сестра и има совет да сподели со другите родители кои се соочуваат со таа дилема.
Кога нејзиното синче, Алфи, се разболе, Ли смисли начин како да му помогне на лекот да се намали. Таа беше толку задоволна што работеше, па се огласи на Фејсбук за да го сподели хакерот со остатокот од светот.
Инвентивната мама го вметнала шприцот со лекови во маслото од шише, дозволувајќи му на Алфи да се заклучи и да започне да цица. Таа едноставно го пуштила лекот и Алфи среќно го гушкала.
Ли сподели и неколку фотографии од хакерот на Фејсбук. Таа напиша: „Значи, во последните 24 часа се борев да ја натерам Алфи да ја земе Калпол; тој заврши покриен на половина од тоа каде ме плука. Тогаш се сетив дека го видов овој трик - ниту еден пар не се потроши и нема солзи “.

Многу бебиња или ќе го плукаат или ќе одбијат да го земат целосно лекот.
И, ако преживувате со минимален сон, што е прилично секојдневно кога имате мало бебе за кое треба да се грижите, веројатно ви е тешко да размислите за нови начини како вашето малечко да го проголта лекот.
Не плашете се. Една мама го сподели последниот обид за да го натерате вашето бебе да го испие лекот.

Мама Хелена Ли е медицинска сестра и го споделува својот совет со другите родители, кои се соочуваат со таа дилема.
Кога нејзиното синче, Алфи, се разболе, Ли смисли начин како да му помогне да го испие лекот. Таа беше толку задоволна од резултатот, па се огласи на Фејсбук за да го сподели трикот со остатокот од светот.

Инвентивната мама го вметнала шприцот со лекови во цуцлата од шишето, дозволувајќи му на Алфи да се излаже и да започне да цица. Таа едноставно го пуштила лекот и Алфи среќно го гушкала.
Ли сподели и неколку фотографии од трикот на Фејсбук. Таа напиша: „Значи, во последните 24 часа се борев да ја натерам Алфи да земе лек; кој заврши половина на мојата и половина на неговата облека. Тогаш се сетив дека го видов овој трик - ниту една капка не се потроши и нема солзи “.

Објавата е споделена 125.000 пати. Другите родители веднаш започнаа да ја шират веста за оваа техника, за заштеда на нерви. Над 50.000 луѓе ја коментираа објавата, обележувајќи ги своите пријатели и заблагодарувајќи и се на Ли за споделување на советите.

Ако некогаш сте биле фрустрирани од бебе кое одбива лек или сте завршиле покриени со леплива розова течност, ќе разберете колку е вреден овој трик.

 

Значи, следниот пат кога ќе се грижите за болно бебе, ќе имате една работа помалку за грижа.

 

hack

10 вкусни овошни кашички за бебе
Направете сами сладок оброк за своето бебе! Домашните кашички се повкусни, поздрави, поевтини. Еве неколку предлози...
5
Косата Ви паѓа откако се породивте?
Дали Вашите сјајни прамени коса почнаа да опаѓаат сега откако бебето е тука? Дознајте зошто тоа се случува и кога треба ...
4
Тегавец - тајниот лекар од дворот
Тегавецот е билка која луѓето ја употребуваат уште од најстари времиња. Се среќава скоро во секој двор затскриена помеѓу...
4
Што кога носето е затнато?
Зимата е сезона на настинки, а инфекциите на горните дишни патишта кај децата се многу почести отколку кај возрасните. Д...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

problem,maka,bolka
mime

koga imas nekoj (problem,maka,bolka) dali toj treba da go spodelis so drugite kako za pomos,konsultacija ili cisto da se olesnis?

ne ,pa zosto? (10%)

da,za da mi pomogne nekoj (17%)

od maka nema sram? (4%)

koj prasva ne prosi!! (4%)

zavisi za sto!!! (39%)

za bilo so da e ke baram(konsultacija,pomos ili ramo za placenje) (25%)


Број на сите гласови: 69

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!