|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајката произведува помасно млеко ако има син

Редакција Рингераја, 5.8.2014
Научниците откриле дека мајката произведува млеко со различен состав, зависно од полот на детето. Мајчиното млеко претставува оптимална храна за различните развојни потреби на детето

image
/11


 

Децата од различен пол на различен начин ги искористуваат нутритиентите  од мајчиното млеко. Стручњаците кажуваат дека и адаптираното млеко треба да има различна формула за девојчињата и за момчињата.

Создавањето на млеко има директно влијание на растот и развојот на детето, но и на однесувањето на бебето и на неговиот темперамент, па  научниците сметаат дека природата го прави мајчиното млеко идеален напиток кој ги задоволува специфичните потреби на бебињата од различен пол, за здрав раст и развој.

“Имаме причина да бидеме скептични кога станува збор за иста формула за сите бебиња”, кажува професорката Katie Hinde од Харвард. Нејзините истражувања за мајчиното млеко покажуваат дека мајките произведуваат млеко со 35% повеќе маснотии и протеини за машките бебиња. Тој процент е поголем ако се работи за првородено машко бебе.

Во млекото за девојчиња има помалку маснотии но повеќе калциум, кој помага за побрз развој на коскениот состав. Освен тоа, мајките произведуваат повеќе млеко кога имаат женски деца.

 

 

Да, навикнувај го бебето во раце!
Не го навикнувај бебето во раце и се ќе биде супер! Како рацете да се причина за сите проблеми. Е па не се согласувам и ...
12
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
5
Диета: Три јаболка дневно
Диетата заснована на три јаболка дневно ја основал нутриционистот Теми Флин. Неговата идеја била да се јадат задолжителн...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali posle sekoe izleguvanje gi isprasuvate vasite deca kade bile,so kogo bile i sto pravele?

Da (67%)

Ne (17%)

Ponekogas (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!